Alkohol i fitness: Da li nazdravljanje uništava mukom postignuti napredak?

Alkohol i fitness su dvije riječi koje obično ne idu jedna uz drugu, ali istina je da mnogi rekreativci vježbači s vremena na vrijeme završe na barskim stolicama i sa par promila alkohola u krvi viška.

Postavlja se pitanje, koliko to utiče na njihov napredak i da li druženja uz litre alkohola uništavaju sve ono teškom mukom izgrađeno? Najbolji odgovori su kroz naučno dokazane činjenice, a kojih pet slijedi u nastavku, zajedno sa objašnjenjem svakog od navedenih.

Alkohol jeste jako kaloričan, ali nije od pomoći tokom izgradnje mišićne mase

Među prvim saznanjima o makronutrijentima i njihovim kalorijskim vrijednostima, sva literatura obavezno navodi i alkohol. Tako se uvijek spomene sljedeće:

  • 1 gram proteina sadrži energetsku vrijednost od 4 kalorije
  • 1 gram ugljikohidrata sadrži energetsku vrijednost od 4 kalorije
  • 1 gram masnoće sadrži energetsku vrijednost od 9 kalorija
  • 1 gram alkohola sadrži energetsku vrijednost od 7 kalorija

Samim poznavanjem te činjenice, svima postaje jasno da alkohol uopšte nije bezazlen u pogledu uticaja na debljanje i tjelesnu formu.

Uz to, naučnim istraživanjima je potvrđeno da alkohol smanjuje sposobnost sinteze proteina, što je neoboriv dokaz da alkohol otežava i usporava proces izgradnje mišića.

Alkohol nema nutritivne vrijednosti

Sa pomenutih 7 kalorija po gramu, alkohol je kaloričniji i od proteina i od ugljikohidrata, a da pritom ne osigurava nikakve nutritivne vrijednosti poput tih makronutrijenata.

Na primjer, protein u svom sastavu nosi aminokiseline i često molekule holesterola značajne za produkciju testosterona. Alkohol, s druge strane pruža samo “prazne” kalorije koje su u vrlo rijetkim situacijama korisne.

Alkohol može uticati na testosteron

Ispijanje alkoholnih pića naučno posmatrano sa fokusom na muški spolni hormon testosteron, ne samo da pripadnike jačeg spola ne čini “većim muškarcima” već čak čini potpuno suprotno. Više je načina kako dolazi do toga, a jedan od njih je i i taj što alkoholiziranje vodi do povećanja nivoa masnih naslaga, a višak sala provjereno obara nivoe testosterona u krvi.

Pivo može uticati i na estrogen također

Visoko prisustvo ženskog spolnog hormona estrogena kod muškaraca djeluje na povećano taloženje sala i na nastanak muških grudi. Ako bi postavili pitanje, šta je to što većinom karakteriše izgled ljubitelja piva, odgovor bi bio upravo vezan za te dvije stvari. Fotografija iznad najbolje ilustruje kako to izgleda.

Uživanje u alkoholu može usporiti oporavak

Kada se na ustaljenim treninzima napravi neka izmjena, bilo to izvođenje nove vježbe, pogađanje mišića iz nešto drugačijeg ugla nego inače, povećanje broja serija ili broja ponavljanja, dolazi do svojevrsne potrebe za prilagodbom koja znači ubrzanje rasta mišića i njegove raspoložive snage. Sve to obično prolazi ispraćeno sa boli i upalama, pa je potrebno određeno vrijeme oporavka.

Upravo to vrijeme oporavka, vježbači sa povremenom navikom ispijanja alkohola sami sebi produžavaju, a što je utvrđeno istraživanjem provedenim na Massey univerzitetu na Novom Zelandu, gdje je novi trening kvadricepsa konzumentima alkohola donio upale koje su trajale u prosjeku čak do tri dana, što je mnogo duže nego kod ispitanika koji su umjesto alkohola pili voćne sokove.

(body.ba)