Aminokiseline i suplementi, savjeti i rizici konzumiranja

Ono što već znamo jeste da suplementi ishrane mogu biti veoma korisni kada su u pitanju intenzivni treninzi ili bilo koji drugi oblik sporta.

Međutim korištenje suplemenata može da završi tragično ukoliko niste dobro informisani o vašem zdravstvenom stanju i o sastavu određenih suplemenata.

Šesnaestogodišnji mladić je tragično preminuo u Sarajevu zbog alergijske reakcije na aminokiselinu nakon treninga u teretani. Mladić nije pročitao uputstva i sadržaj određene aminokiseline te nije znao da je određena aminokiselina na bazi mlijeka. Alergijska reakcija se desila neposredno poslije unosa aminokiseline koja je uzrokovala napad astme i gušenje.

Mladi dječak je nakon treninga uspio da dođe kući, kada ga je sestra vidjela dala mu je lijek koji inače koristi protiv astme. Međutim lijek nije djelovao, zatim porodica je krenula na put prema hitnoj pomoći, ali je šesnaestogodišnjak već na ulazu zgrade pao u nesvijest. Doktori koji su ga primili u bolnicu su ga pokušavali da reanimiraju sat vremena, no nisu uspjeli i mladić je tragično preminuo.

Na osnovu ovog slučaja možemo zaključiti da je neophodno da prije unosa bilo kojeg suplementa, proteina ili aminokiseline poslije ili prije treninga se dobro informišete o svom zdravstvenom stanju i o sastavu te uputstvima datog suplementa.

U nastavku vam predstavljamo nekoliko rizika i pogodnosti aminokiselina i suplemenata.

Šta su aminokiseline i koji su rizici konzumiranja?

Konzumiranje aminokiselina i suplemenata je sve više prisutno u svakodnevnici kod osoba koje se bave sportom, zbog toga je neophodno znati pravilan način konzumiranja određenih aminokiselina te suplemenata.

Aminokiseline su najčešće korištene za oporavak mišića, s tim da detalji o ispravnom korištenju ovise o vremenu treninga i o njegovom intenzitetu.

Unos aminokiselina treba da bude praćen sa odgovarajućim energetskim sadržajem u ishrani. Ukoliko se radi o većem unosu aminokiselina, ishrana treba da sadrži adekvatan odnos ugljikohidrata i masnoće, sa 30-35% sadržaja lipida. Ukoliko ishrana nije odgovarajuća moguće je da aminokiseline tijelo iskoristi kao izvor energije, a ne za izgradnju mišića.

Rizici

Ukoliko je unos aminokiselina veći od preporučenog, tijelo to ne može da preradi i dolazi do eliminiranja što značajno povećava rad bubrega. Češći prekomjerni unos aminokiselina može da dovede do izmjene strukture kostiju, smanjenja mineralizacije kostiju i povećava mogućnost povrede.

Kako ne bi došlo do dehidratacije organizma s unosom aminokiseline trebamo unositi i dovoljnu količinu tečnosti.

Zbog brojnih rizika koje nosi, unos aminokiselina mora biti praćen od strane stručnjaka koji poznaje sve rizike unosa aminokiselina.

Šta su suplementi?

Suplementi su namijenjeni kao dodatak ishrane. Glavni sastavi suplemenata su minerali, vitamini, aminokiseline i masne kiseline. Moguće je koristiti suplemente kao zamjena ishrane koja se ne unosi redovno.

Suplementi nisu lijekovi, s toga se ne smiju koristiti kao isti u borbi protiv prehlade.

Prema brojnim istraživanjima, djelatnost suplemenata se klasificira od beskorisnih do veoma korisnih suplemenata, bitno je naglasiti da je istraživanje samo istraživalo najčešće korištene suplemente.

Kada su preporučeni suplementi?

Suplementi ne smiju nikada da se koriste kao zamjena izbalansirane i zdrave ishrane. Suplementi se najčešće koriste:

  • U obliku vitamina B9, za trudnice
  • Vitamin B12, za osobe u trećoj dobiž
  • Vitamin B12 koji se dobiva iz životinjskog porijekla i preporučen je vegetarijancima
  • Željezo
  • Kalcij
  • Magnezij

Kada primijeniti suplemente?

Iako se više puta suplementi reklamiraju kao prirodni suplementi i ne smatraju se kao lijek, neodgovoran unos suplemenata može da dovede do zdravstvenih poteškoća. Zbog toga suplementi se moraju uvijek konzumirati uz savjet i preporuku ljekara. (body.ba)