Bolesni ste: Da li trenirati ili ne?

Ako razmšljate trebate li se suzdržati od treninga dok ste bolesni ili stisnuti zube i izdržati, stručnjaci savjetuju: vježbanje dok ste bolesni može vašem tijelu učiniti više loših nego dobrih stvari.

Dilema koja vječno muči rekreativce – vježbati ili se odmoriti dok ste bolesni – dobila je epilog u obliku savjeta stručnjaka. Naime, američki kineziolozi su savjetovali svim bolesnim vježbačima kada bi trebali uzeti dan-dva odmora, a kada je u redu nastaviti s treninzima. Sve ovisi o tome koje simptome imate i “gdje se oni nalaze”.

“Osobe koje muče neki simptomi iznad vrata, poput začepljenog nosa ili kihanja, u pravilu mogu vježbati i nastaviti sa svojom rutinom treninga. Međutim, osobe sa simptomima ispod vrata, kao što su povišena tjelesna temperatura, mučnina i bol u mišićima, trebale bi ostati u krevetu i oporaviti se”, savjetovala je profesorica kineziologije Karin Richards.

Treba zapamtiti kako se tijelo boli s bolešću, a to znači da je pod stresom, stoga dodatni stres u vidu intenzivnog vježbanja i napora može još više oslabiti imunitet. Ako ste se ipak odlučili oglušiti na ove savjete i, unatoč prehladi, namjerili na treniranje u svom omiljenom fitnes centru, znajte kako druge osobe dovodite u opasnost od zaraze. Naime, bolesti se lako mogu prenijeti na druge osobe o takvom okolišu, stoga mislite na druge!

Vježbajte umjereno: smanjite intenzitet vježbi koje inače izvodite i prilagodite ih svom stanju. Primjer, ako inače trčite pola sata, radije hodajte po traci 20 minuta.
Istegnite se: istezanje mišića može pomoći i ublažiti pritisak ili simptome prehlade poput začepljenosti
Hidratacija je obavezna: osigurajte sebi dovoljno tekućine. Curenje nosa može dodatno ubrzati gubitak tekućina i nastupanje dehidracije, a razni ovlaživači sluznice nosa nakon nekog vremena mogu djelovati upravo suprotno – i osušiti je. Pijte puno tekućine.

Najbolji način zaštite od bolesti je djelovati na vrijeme – redovino vježbajte tokom cijele godine i hranite se zdravo. Konzumirajte puno svježeg voća, povrća, vlakna i cjelovitih žitarica. Jedino tako vaš će imunitet biti “nabildan” i spreman suočiti se s bolestima. (body.ba)