Je li sigurno vježbati po hladnom vremenu?

Hladnije temperature su stigle, ali to ne treba da spriječi vašu želju za vježbanjem ili da vas zaveže samo za teretanu. Vježbanje vani za vrijeme hladnih dana, da li trčite, skijate ili ribolov na ledu može biti potpuno sigurno dok god slijedite određene mjere opreza.

Vježbanje stvara toplinu u tijelu – dovoljna da osjećamo da je toplije nego što zapravo jest. Istraživanja pokazuju da nebitno šta termostat pokazuje, tijelo radi na održavanju zdrave temperature od 37° C. Pa ako vam se ušuškavanje čini pametnijim izborom, izlazak na hladnoću također može donijeti osjećaj topline unutra. Gotovo svako može sigurno vježbati na otvorenom. Zapravo, naučnici govore da niti jedna temperatura nije preniska dok god smo dobro obučeni i opremljeni da smanjimo rizike od povreda. Vježbe umjerenog i visokog intenziteta poput trčanja, nogometa, klizanja na ledu, i skijanja nude manji rizik jer pomažu da se zadrži tjelesna temperatura.

Za one koji vole vježbe manjeg intenziteta, poput lova ili ribolova na ledu, trebaju imati dodatne mjere opreza, da spriječe smanjenja protoka krvi. Zapamtite: oni s problemima poput srčanih bolesti ili slabe cirkulacije krvi u rukama i nogama bi trebali da provjere s doktorom prije odlaska vani na aktivnosti kad temperatura opadne. Česta nuspojava vježbanja vani u hladnim danima jest crveni nos, a to je zapravo znak da se stvari tek zagrijavaju.

Unutrašnjost nosa vlaži zrak koji udišemo, i višak tekućine nam curi iz nosnica. Druga gorka reakcija kad vježbamo na otvorenom jest pritisak u plućima. Ako dođe do ove ne tako ugodne situacije, zapamtite da je nemoguće da zamrznuti zrak pretvori pluća u led. Nosite šal da zagrijete zrak koji udišete, i budite oprezni ako imate problema s astmom, jer kombinacija vježbanja i hladnog, suhog zraka izaziva pluća na stezanje i napad astme.

Plan

Leden zrak i mrazne ceste ne moraju biti ubojice treninga. Prije izlaska, pobrinite se da ispunjavate naredne uvjete:

– Obucite se slojevito. Prvi sloj treba biti sintetički da kupi znoj, drugi sloj treba biti vuneni za izolaciju, a treći treba biti prozračni vodootporni materijal koji štiti od kiše i vjetra. Izbjegavajte pamuk, jer on gubi svoje izolacijske moći kad postanemo znojni i mokri. Kao dodata, nosite masku na licu ili šal da zagrijete zrak prije ulaska u pluća.

– Pokrijte glavu, ručne i nožne prste. Protok krvi je koncentriran na jezgru, čim udovi postaju još osjetljiviji na hladnoću. Obavezno stavite rukavice, te udobne cipele u koje će stati debele čarape. Da spriječite odlazak topline iz tijela kroz glavu, obavezno stavite kapu da zatvorite glavu.

– Izbjegavajte kišu i vjetar. Tijelu je teško da održava temperaturu kad je vlažno: voda odvlači toplinu od tijela 25 puta brže nego zrak zbog veće gustoće i toplinskog kapaciteta. Jak vjetar isto može biti opasan, zrak i vlaga kroz odjeću i pomjeranje sloja toplog zraka koji okružuje tijelo.

– Nemojte obući previše odjeće. Pošto se tijelo zagrije kako se mi više krećemo, trebamo osjećati hladnoću na početku. Kad izvodimo treninge većeg intenziteta, pretjerana odjeća može dovesti do pretjeranog znojenja, što čini naše tijelo mokrim. Vlažna koža čini brži gubitak topline, i snižava tjelesnu temperaturu, te povećava rizik hipotermije.

– Znajte znakove opreza. Prvi znak smrzotine je ukočenost, nakon čega slijede trnci ili peckanje. Za hipotermiju, drhtanje i konfuzno stanje su znak opasnosti. Pravilnom odjećom bilo koja aktivnost vani može spriječiti ozljede vezane za hladnoću.

Zapamtite, ako je vani previše hladno, ne trebate forsirati. Uvijek ima teretana, možete raditi i kod kuće, ili raditi trbušni ples. Mnogo je aktivnosti koje vam mogu pomoći u tim situacijama.

(body.ba)