Kada trebamo mijenjati program vježbanja?

Ili još bolje pitanje koliko često bi trebali mijenjati? U većini slučajeva ljudi će odgovoriti pogrešno, a odgovor je trivijalan. Vjerovatno ste čuli izjave tipa da bi trebali promijeniti program vježbanja svakih 6 sedmica kako bi „šokirali“ organizam ili slobodno skratite program sa 6 na 4 sedmice ili pak produžite na 10 sedmica. Kako god, izjave su potpuno pogrešne i kompletna ideja da mijenjate svoje vježbe svako određen broj dana, sedmica ili mjeseci kako bi „šokirali“ organizam je potpuni non sence.

Body.ba navodi da prva stvar koju morate uraditi je da bi postigli nešto što liči na dobre rezultate iz bilo kojeg oblika vježbanja je da konstantno forsirate tijelo na napredak. To je opšti progresivni pristup. Ako želite povećati mišiće, snagu, fleksibilnost, brzinu, eksplozivnost, izdržljivost ili jednostavno nivo kondicije morate povećati zahtjeve vašeg tijela. Npr. ako možete trčati samo 5 minuta, jedini način da trčite duže je da postepeno forsirate svoje tijelo. Pokušajte sa 5 minuta i 20 sekundi, potom sa 5 minuta i 40 sekundi itd.

Ako trenutno dižete 25 kg sa 8 ponavljanja, jedini način da povećate mišiće i snagu je da dižete 25 kg 9 ili 10 puta, 30 kg 8 puta ili slično. Jedini način da poboljšate svoje tijelo je postepeni napredak. Promjena načina vježbanja svako određen broj sedmica da bi „šokirali“ tijelo je potpuno besmisleno i samo može biti kontra produktivno. Razmislite o tome na način, kako bi mogli napredovati u nečemu kad konstantno mijenjate program rada. Cilj uz vježbanje je nešto čemu trebati ostati dosljedni (pod pretpostavkom da niste ljubitelji loših rezultata), usavršavati trening kad god to stignete. Ako nastavite stalno mijenjati program vježbanja, onda je uspjeh isključen. Progres je jedna i jedina vrsta promjene koja treba vašem tijelu. Ali to svakako ne znači da narednih 50 godina morate izvoditi isti program vježbanja.

Postoje dva razloga zbog kojih bi ga ipak trebali promijeniti:

1. Kada nestane napretka

Nastavite izvoditi nešto sve dok to ima efekta. Nekad se čini jednostavnim konceptom ali ipak nije. Jako je čudno vidjeti neke ljude koji izvode program vježbi koji ima efekta i nakon 6 sedmica ga mijenjaju samo zato što je došlo vrijeme za promjenu. Ako već radite nešto što ima efekta nemojte se zaustavljati. Bez obzira da li to radite 6 sedmica, 6 mjeseci ili 10 godina, sve dok imate dobre rezultate nema razloga za promjenu. Bez obzira što ste izloženi nekim izvorima informacija vaš program vježbanja se ne treba mijenjati i vaše tijelo ne treba takozvani „šok“. Sve što je potrebno je da napredujete i sve dok je tako, to je jedino važno.

2. Kada postane dosadno

Međutim, postoji još jedan razlog za koji slobodno možemo reći da može promijeniti način vježbanja, a to je dosada. Ako vam program vježbanja stvarno postaje dosadan i ako ste došli do te tačke da ugrožavate progres onda ga slobodno promijenite. To znači, da ako vam postane tako dosadno, ako postanete nezainteresovani za svoj program ili ako mislite da propuštate neke vježbe vjerovatno bi onda nešto trebali promijeniti. Sve i da imate rezultate, napravite promjenu. Jer kratkoročni progres je dobar, ali ako će on prouzrokovati probleme na duže staze (tako što odustanete od vježbanja zbog nedostatka interesovanja), onda promjena u to vrijeme može napraviti da to što radite ima efekta.

Sada se otvara pitanje, sve i da imate jedan od prethodnih razloga, koliko drastičnu promjenu u programu vježbanja trebate napraviti? E pa na vama je da odlučite. Za slučaj kardio vježbi, ako trčite na pokretnoj traci, promjenu koju bi mogli napraviti je da trčite negdje u prirodi, na stazama za trčanje ili slično. Eventualno bi mogli napraviti promjenu da vozite bicikl ili plivate.

Za trening sa tegovima broj mogućnosti je veći. Ako recimo određenu grupu mišića radite na određen dan, sve vezano za vježbu možete zadržati isto, a samo promijeniti dan izvođenja. Možete zamijeniti i vježbe, npr. vježbe na spravi sa dizanje dvoručnog tega ili vježbe sa dvoručnim tegom sa vježbama sa bučicama. Ako je odmor između setova 120 sekundi, možete ga skratiti na 90 sekundi. Ako izvodite 3 seta sa 10 ponavljanja, možete uraditi 4 seta po 6 ponavljanja, ili 5 setova po 5 ponavljanja itd. Ako obično izvodite prvo jednu pa drugu vježbu, za promjenu uradite obratno.

Naravno, jako je bitno da te promjene koje napravite imaju smisla. Obično na početku treninga se izvode složene vježbe koje zahtijevaju više snage i koncentracije. Nećete prije složene vježbe izvoditi neku izolacijsku vježbu. Naravno, poželjno je i da promjene uvedete u program vježbanja sa ciljem ispravljanja nekih nedostatka, poput mišićnih skupina koje zaostaju i slično.