Kako pretvoriti čišćenje snijega u vježbu

Čišćenje snijega sa puta ili s auta može da bude dosadan, naporan i veoma opasan posao. Otklanjanje velike količine snijega bez odgovarajuće pripreme ili opreme može dovesti do ozbiljne povrede.

Mnogi ljudi ne koriste lopate sa dugim ručicama kako bi otklonili snijeg, što povećava rizik zbog povreda u donjem dijelu leđa i ramena zbog težine i neravnoteže snijega, pored općenito lošeg držanja prilikom otklanjanja snijega.

U nastavku čitajte kako pravilno očistiti snijeg i pretvoriti to u jednu vrstu vježbe.

Zagrijte se prije toga

Prije nego što počnete sa čišćenjem prethodno je potrebno zagrijati se, baš kao i kod nekog drugog sporta. Ukoliko počnete čistiti snijeg a da pri tome niste zagrijani možete se ozbiljno povrijediti. Pored toga važno je napomenuti da ne čistite snijeg ukoliko ste tak ustali, čekajte otprilike sat vremena.

Utoplite se

Važno je da se utoplite ako je vani hladno. Obratite pažnju da obuća u kojoj čistite snijeg ne propušta, te da vam noge uvijek budu suhe dok čistite snijeg i da se obuća ne kliže. Pored obuće kapa i rukavice su također važan odjevni predmet.

Ukoliko čistite snijeg navečer nosite nešto svijetlo kako bi vas vozila u prometu primijetila.

Čuvajte pravilno lopatu

Ostavite dovoljno prostora na ručici između ruku dok otklanjate snijeg. Jednu ruku držite blizu vrha, a drugu blizu stvarne lopate koja je puna snijega. Na ovaj način ćete imati veću kontrolu. Pored toga, držite lopatu što bliže tijelu dok prenosite snijeg.

Obratite pažnju na tehniku

Ne biste trebali savijati ramena i spuštati leđa kada dižete snijeg, trebate angažovati i mišiće nogu i gluteusa za ovaj rad.

Još jedna greška koja se čini kada se čisti snijeg jeste okretanje leđa kako biste bacili snijeg na drugu stranu. Možda je potrebno da malo okrenete torzo, ali ne biste trebali pomjerati cijelo tijelo kako biste otklonili snijeg.

Ne biste se trebali nikada bacati snijeg preko ramena.

Odmarajte

Ukoliko osjećate da je vaš rad srca ubrzan ili da vam je potrebno zagrijati se dodatno, slobodno uzmite odmor za sebe. Slušajte svoje tijelo, baš kao što biste to uradili da je u pitanju naporni trening.

Povrede se stvaraju najčešće kada preforsiramo tijelo.

Ne savjetujemo da isti ostanete vani više od 40 minuta, sa odmorima svako 10 minuta ukoliko ste fizički neaktivni ili svako 20 minuta ako se bavite nekim sportom.

Upoznajte se sa snijegom

Sigurno neki snijeg može da bude lagan i puhast, ali neki može da bude mokar i veoma težak. Upoznajte se sa kojom vrstom snijega radite prije nego što počnete raditi.

Ukoliko je snijeg gust, pokušajte da ga otklanjate u manjim količinama kako biste izbjegli povrede, a ukoliko je snijeg lagan moći ćete ga otkloniti lagano u jednom pokretu. (body.ba)