Najveće greške s doručkom koje izazivaju debljanje

Doručak je najvažniji obrok u danu i nikako ga ne bi trebalo izbjegavati. Međutim, pogrešan odabir namirnica za prvi obrok može rezultirati neželjenom promjenom na vagi.

Zbog toga, donosimo vam listu najvećih grešaka s doručkom, koje izgledaju ovako:

– Pretjerivanje sa džusom

Poznato je da sok od cijeđene narandže predstavlja možda i najbolji mogući izbor kada je u pitanju doručak. Ipak, treba imati na umu da je optimalna količina soka upravo onolika koliku je moguće iscijediti iz jedne narandže. Ono što predstavlja glavni problem je to što ovakvi sokovi u kupovinama obično sadrže ogromne količine šećera što je jako loše. Bolja ideja bi bila popiti čašu vode i pojesti jednu narandžu.

– Odabir nezdravih namirnica

Vafli i palačinci za doručak nisu preporučljivi, posebno ako su ispunjeni sa filom koji obiluje šećerom. Umjesto toga, trebalo bi se okrenuti žitaricama ili tostu, te pokušati unijeti neki protein kroz namirnice kakve su nemasni jogurt, nemasno meso ili bjelanjci. Na ovaj način osjećaj sitosti trajat će mnogo duže.

– Pad pod iskušenje

Kolači za doručak su ukusni, ali kada je velika prilika da će upravo oni biti prvo jelo u danu, bolje ih je izbjeći. Peciva, slatke žitarice i kolači izazivaju povećanje šećera u krvi nakon čega slijedi pad energije i žestoki osjećaj gladi još do sredine jutra.

– Odricanje od kafe

Nema potrebe za odricanjem od šoljice jutarnje kafe, pa čak i ako je u opticaju rigorozna dijeta. Kafa može biti efikasan način za popravak raspoloženja i poboljšanje funkcija mozga.

– Pretjerivanje sa dodacima kafi

Ogroman broj ljudi voli piti mnogo pošećerenu kafu, kafu sa šlagom i slično. Ono na šta treba obratiti pažnju je to da svaki takav dodatak sa sobom nosi dodatne kalorije, koje udružene sa ostalima stvaraju kalorijski višak i u konačnici dovode do debljanja.

– Nespremnost na napade gladi

Posebno misleći na osobe koje žure za obavezama i preskaču doručak, planiranje obroka je ključ zdrave ishrane. Na taj način nivo šećera u krvi ne doživljava velika variranja, pa ni pojava žestoke gladi neće stvarati probleme.

– Veći broj porcija

Jednostavno, kombinovanje hrane je dobro, ali treba povesti računa o njenom izobru. Na tanjur bi bilo idealno staviti malo što je moguće manje masnog mesa, još više povrća i jednu cijelu voćku. Nezaobilazni četvrti elemenat bi bio hljeb sa cijelim sjemenkama. Ono čega se treba držati je to da se ne ide po drugu porciju, tako se inače gubi osjećaj za količinu unesene hrane u organizam, te se i konačnici postiže jako loš efekat.

– Izgubljenost pred švedskim stolom

Zdrav obrok se uvijek može iskombinovati, pa čak i u posebnim i vanrednim prilikama. Ono na šta treba obratiti pažnju je da se izbjegnu kolači, velike količine sokova i kokteli. S druge strane, trebalo bi birati jaja, nemasno meso poput ribe ili piletine, te svježe voće i povrće.

– Zaboravljanje na vodu

Dodati čašu vode svakom obroku je možda i najbolji savjet. Ono na šta treba voditi računa je to da se voda popije prije početka jela. Na ovaj način dokazano će se prije pojaviti osjećaj sitosti, a i hidratacija će biti zadovoljavajuća.

Suština svega je zapamtiti izreku starih ljudi: Doručkuj kao kralj, ručaj kao princ, a večeraj kao siromah. Sve što treba je držati se ovoga i prava tjelesna forma će s vremenom doći. (body.ba)