Pet grešaka koje se prave u želji za jačim prsima

Široka i jaka muška prsa, oduvijek su simbolizirala čistu snagu i sposobnost pripadnika jačeg spola, te uz ruke i ramena, važila za jednu od najatraktivnijih mišićnih grupa koju svi žele razviti što je moguće bolje.

Na putu ka ispunjenju zamisli, samo rijetki detaljno istraže teoretski dio izazova koji ih čeka, što prilikom samog vježbanja s tegovima rezultira pravljenjem niza grešaka koje kasnije velikim dijelom ograničavaju napredak. U nastavku provjerite koje su to, te već prilikom idućeg treninga pectoralisa posvetite pažnju njihovom ispravljanju.

1. Loše pozicioniranje torza na klupi

Vjerovatno i najčešće pravljena greška s kojom obično i počinje kompletan trening prsa. Pozicioniranje na benču za potisak ili letenje, treba biti takvo da su rebra blago podignuta, donji dio leđa blago uvijen, a ramena lagano slegnuta i zabačena nazad. Takav stav se treba održati od početka pa do kraja serije.

2. Izvođenje premalo ponavljanja u seriji

Iz nekog razloga većina muškaraca daleko veću pažnju posvećuje tome s koliko velikim opterećenjem će vježbati, od broja ponavljanja u seriji koji će napraviti. Dok “guranje” maksimala zaista jeste zanimljivo i izazovno, to jedno do dva ili tri ponavljanja teško da mogu napraviti rezultate kao kvalitetne serije od barem 7 do 12 ponavljanja. Svakako, treba s vremena na vrijeme i pomicati granice, ali većina treninga prsa ipak treba biti odrađena kvalitetno.

3. Previše benč potiska

Ovisnost muške populacije o benču, pomalo je nevjerovatna. Teško da i u jednoj teretani postoji sprava oko koje se stvara veća gužva od ravne i kose klupe sa stalkom za tegove. Međutim, to nikako nisu jedine sprave i jedini načini vježbanja i razvoja velikih i snažnih prsa. Svima treba biti cilj razvijanje lijepih i simetričnih mišića, pa takav je slučaj i sa pectoralisima čije vanjske, unutrašnje, donje, pa i krajnje gornje dijelove treba dodatno pogoditi vježbama kako bi uspjeh bio zaokružen. Uz to, samo “trpanje” na benču iz treninga u trening, a bez letenja, propadanja, pulovera i slično, nerijetko rezultira i povredama.

4. Ignorisanje negativnih ponavljanja

Izbačaj je samo jedan dio kretnje tega pod uticajem snage mišića, a nakon što se dosegne najviša tačka, i njegovo vraćanje u početni položaj može se itekako dobro iskoristiti kao druga polovina vježbe. Ključ je u sporom i skoncentrisanom spuštanju težine, gdje druga vrsta, u ovom slučaju negativne tenzije, proizvodi dupli efekat i dodatno potiče rast mišića.

5. Siromašan opseg pokreta i poticaja iz uglova

Prsa je moguće vježbati pogađajući ih iz cijelog niza uglova, jer pored samih potisaka, ravnog, kosog i kontra-kosog, postoje i razvlačenja, koja se također mogu izvoditi sa sve tri osnovne pozicije, ali i svih onih koje su negdje između. Stoga, u svakom treningu je moguće dodati neki novi efekat, koji pruža širinu i mogućnost uvijek novog šokiranja vlakana i tjeranja istih na rast. Baš zbog toga je morbidno opredjeljenje znatnog broja vježbača da uvijek izvode jedne te iste pokrete. (body.ba)