Šipka ili trap bar: Koja verzija mrtvog dizanja nosi više beneficija?

Mrtvo dizanje je poznato kao jedna od najboljih vježbi za povećaje snage, izgradnju mišićne mase i sveukupno poboljšanje sportskih performansi.

To je vježba koja omogućava rad sa vrlo velikim kilažama i u daleko najčešćem obliku se izvodi sa klasičnom ravnom šipkom koja se hvata mješovitim ili hvatom preko šipke. Međutim, postoji i verzija mrtvog dizanja koja je u sjeni, a koja pruža čak i više beneficija od najčešće viđene verzije. Radi se o mrtvom dizanju sa trap barom, heksagonalnom šipkom koja vježbača stavlja u sredinu i koja se drži tako da su ruke pored tijela, a ne ispred.

Postavlja se pitanje koje taj niz razlika konkretne efekte proizvodi na samog vježbača.

Mrtvo dizanje sa klasičnom ravnom šipkom

Najpoznatija verzija mrtvog dizanja, predstavlja ujedno i funkcionalni pokret koji unapređuje često vršenu akciju u običnom svakodnevnom životu. Podizanje tereta koji se drži neposredno ispred tijela znači da doslovno svaki mišić u tijelu mora pružiti svoj posebni udio u radnji. Naročito su pritom aktivne zadnje lože kao jedan od najjačih mišića na tijelu, te leđa koja također odrađuju veliki dio zadatka.

Upravo je ta aktivacija zadnje lože i gluteusa i ključna razlika između klasičnog mrtvog dizanja sa ravnom šipkom i mrtvog dizanja sa trap barom.

Mrtvo dizanje sa trap barom

Često zapostavljeno mrtvo dizanje sa trap barom ili heksagonalnom šipkom, većinu tenzije stavlja na kvadricepse kao prednji dio nogu, koji preuzimaju tako dobar dio sile koji bi inače išao na zadnje lože. Vježbanje sa ovom vrstom šipke, istraživanjima dokazano povećava eksplozivnu snagu ljudskog tijela, pa je to definitivno verzija vježbe koju ne bi trebalo zaboravljati i preskakati.

Drugi faktor, koji je vjerovatno i najbolja stvar vezana za trap bar jeste ta što mnogo manje opterećuje donji dio leđa zahvaljujući činjenici da se vježbač nalazi u samom centru i težište sile je na samoj sredini tijela, te se ne pravi neugodni položaj koji uvijek predstavlja koliki toliki rizik za spoj gornjeg i donjeg dijela tijela.

Zaključak koji se sam nameće je jasan, mrtvo dizanje sa trap barom bi trebalo uvrstiti u trening program i barem povremeno mijenjati klasičnu verziju izvođenja vježbe. Istovremeno, oni koji imaju problema sa bolovima u donjem dijelu leđa i kojima mrtvo dizanje svakako predstavlja neugodnu vježbu, beneficije ove izvrsne vježbe mogu imati i dalje, jednostavno mijenjajući običnu ravnu šipku sa trap barom. (body.ba)