Šta je bolje: tuširanje sa hladnom ili toplom vodom?

Osim što je tuširanje najvažniji segmenat održavanja tjelesne higijene, ova posebno u ljetnim danima dnevna rutina svakoga ko drži do sebe ima značajan uticaj i na kompletan organizam. 

Uticaji tuširanja na ljudsko tijelo se razlikuju prvenstveno prema temperaturi vode s kojom se peremo, neki vole tuširanje toplom vodom, dok su drugi ubijeđeni da je niža temperatura vode zdravija i jednostavno uživaju u osvježenju.

I jedan i drugi način imaju svoje prednosti, pa tako u prednosti tuširanja toplom vodom možemo izdvojiti sljedeće efekte:

  • Lučenje hormona sreće i smanjenje stresa – Istraživanja su pokazala da tuširanje toplom vodom direktno utiče na povećanje lučenja hormona oksitocina, poznatog kao hormon sreće, a koji je opet povezan sa smanjenjem stresa.
  • Ublažavanje bolova u mišićima i smanjenje simptoma gripe i prehlade. Ovi efekti koje topla voda proizvodi u ljudskom organizmu mogu se gledati i odvojeno, dakle ublažavanje bolova u mišićima se postiže čak i onda kada mišići bole od prekomjernih fizičkih aktivnosti. S druge strane, kada su u pitanju prehlade i gripa, topla voda pospješava iskašljavanje i razrjeđuje sluz.

Tuširanje hladnom vodom:

  • Podizanje nivoa energije – Dokazani je to način ojačavanja, relaksacije i povećanja koncentracije. Sve što trebate uraditi da bi došli do ovih svih dobrih efekata je da se istuširate hladnom vodom u trajanju od nekih 5 minuta.
  • Hidratacija kože, budući da topla voda ima suprotan učinak, dakle isušuje kožu. Stoga, sa dermatološke gledano, tuširanje hladnom vodom ima dosta bolji uticaj na kožu i kosu.
  • Smanjenje simptoma depresije – Još jedan dokazani učinak kroz istraživanja, a tek 2-3 minuta provedena ispod tuša iz kojeg izlazi hladna voda, biće sasvim dovoljna za napredak na psihološkom pogledu na život.