Sve o povredi jagodične kosti: Kako dolazi do same povrede i kako se ona liječi?

Ljudski skelet se sastoji od 206 kostiju, a svaka od njih se može slomiti. Doktori koriste različite metode kako bi popravili prijelom kostiju, a sve ovisi o njihovoj lokaciji, vrsti i težini povrede. Svi koji dožive frakturu kosti liječit će se drugačije, a cilj liječenja je pravilno zarastanje kosti.

Ljudi mogu imati prijelome kostiju različitih stupnjeva ozbiljnosti, te dok neki mogu biti manji, drugi mogu dovesti do ozbiljnijih komplikacija. Ovaj članak će se fokusirati na prijelom zigomatične kosti, kod nas poznatije kao jagodična kost.

Iako dosta čvrsta i jaka, zigomatična kost je zbog svoje isturenosti stalno izložena povredama. Prelomljeni dijelovi kosti mogu ostati dislocirani, a kost se obično pomjeri naniže, medijalno ili unazad. Repoziciju treba obaviti što prije, najdalje tokom prvih deset do dvanaest dana od povrede. Tretman koji vas očekuje uključuje potpunu anesteziju.

Šta operacija uključuje?

Nakon što dobijete anesteziju, vaša jagodica će se vratiti na pravo mjesto. To obično uključuje mali rez dubok oko centimetar u sljepoočnici. Ponekad je to sve što je potrebno, ali ako hirurg misli da vam jagodica neće zarasti u ispravnom položaju, možda će biti potrebno staviti metalne pločice ili vijke. Stavljanje ovih pločica ili vijaka može zahtijevati jedan ili više alternativnih rezova.

Šta očekivati nakon operacije?

Vaš doktor će vam vjerovatno prepisati lijekove protiv bolova. Bol je jača tokom prvih nekoliko dana, iako može potrajati nekoliko sedmica dok potpuno ne nestane. Prijelomi jagodičnih kostiju obično zacjeljuju bez infekcije, ali možda bude potrebno da uzimate antibiotike. Na početku će vam biti potrebno davati antibiotike u bolnici, a po potrebi će vas poslati kući s lijekovima protiv bolova i antibioticima.

Vrijeme oporavka

Postoje različite vrste oteklina i modrica na koži oko kapka. Vaše oči mogu izgledati crveno i modro, a ove promjene su najočitije u prva 24 sata nakon operacije, te se smanjuju tokom druge sedmice. Oticanje i modrice se mogu smanjiti korištenjem hladnih obloga i spavanjem u uspravnom položaju tokom prvih nekoliko dana nakon operacije.

Obično se nakon operacije u bolnici ostaje jednu noć, a položaj jagodice se kasnije može provjeriti rengenskim zrakama prije nego što budete pušteni kući.

Potrebno je oko šest sedmica da vaša jagodica potpuno zacijeli. Za to vrijeme morate biti oprezni kako ne bi došlo do ozljeda na ovoj strani lica, što ponovo može dislocirati jagodicu. Također biste trebali izbjegavati puhanje nosa na strani prijeloma mjesec dana nakon operacije, što u protivnom može dovesti do oticanja oka.

Koji su mogući problemi?

Živac koji prolazi kroz jagodicu zaslužan je za pružanje osjećaja na obrazu, strani nosa i gornjoj usni. Taj živac je možda oštećen za vrijeme prijeloma, pa kao rezultat toga već možda možete osjetiti utrnulost na licu. Taj osjećaj može se pogoršati operativnim zahvatom, a u većini slučajeva otečenost nestaje sama po sebi, iako može potrajati nekoliko mjeseci.

Svaki rez na licu može stvoriti ožiljak, ali oni bi vremenom trebali izblijediti i nakon nekoliko mjeseci gotovo ih je nemoguće vidjeti.

Krvarenje iz posjekotina vjerovatno neće predstavljati problem. Ipak, ako područje bude krvarilo nakon povratka kući, možete ga zaustaviti laganim pritiskom rupčića na područje najmanje 10 minuta.

Krvarenje oka rijetko može uzrokovati problem s vidom odmah nakon operacije. Bit ćete pažljivo nadzirani prvih nekoliko sati nakon operacije. Ako osjetite pogoršanje vida ili bol u oku nakon što dođete kući, odmah se vratite u bolnicu.

Ako je tokom operacije bilo potrebno da stavite bile kakve ploče ili vijke, oni se obično ne uklanjaju jer ne stvaraju probleme i infekcije.

Sljedeći pregled?

Dogovor o sljedećem pregledu bit će organiziran prije odlaska iz bolnice. Uobičajeno je da vas nekoliko mjeseci nakon tretmana pažljivo prate kako biste bili sigurni da će vaša fraktura neometano zacijeliti.