Trening za čelični core: 6 vježbi koje možete izvoditi bilo gdje

Core ili tjelesna jezgra, središnji je dio tijela zadužen za stabilnost lumbalno – zdjelične regije, te za povezivanje gornjih i donjih ekstremiteta sa središtem tijela.

Ovaj predio čine grupe mišića abdomena, mali mišići vezani za kukove i dio leđnih mišića. Vježbanje corea je vrlo važno za zdravlje, stabilnost tijela i na kraju i sam izgled. Postoji mnoštvo vježbi s kojima se može aktivirati ova regija, a šest njih koje ćemo navesti u nastavku važe za posebno efikasne jer se mogu izvoditi bez opreme i bilo gdje.

Ruski zaokret

Ruski zaokret je vježba koja predstavlja ujedno i jednu od najboljih za obliquuse ili bočne trbušne mišića, a koja pritom angažuje i ostatak jezgre. Najpoznatiji oblik vježbe je sa kettlebellom, ali može se izvoditi i sa bučicom, pa čak i sa manjom pločom ili nekim drugim teretom.

Trbušnjaci unazad

Vježba koju većina ljudi nije nikada ni probala, jednostavno predstavlja suprotnu radnju od konvencionalnih trbušnjaka. Gornji dio tijela je fiksiran na pod, a cilj je noge povijene u koljenima primaći glavi i prsima.

Brisači

Vježba koja asocira na rad brisača u automobilima, izvodi se spuštanjem i podizanjem ispravljenih nogu desno-lijevo, tako da se nikada ne spuste potpuno na tlo i da se do maksimalnog opterećenja dovedu ponajviše obliqucusi ili bočni trbušni mišići.

Ležeće podizanje nogu

Za razliku od trbušnjaka unazad, ležeće podizanje nogu se izvodi bez savijanja koljena. Snažni pritisak na jezgru koji nastaje kao rezultat pokreta, čini ujedno ovu vježbu i jednom od najboljih.

Trbušnjaci s koljenima

Kraća verzija običnih trbušnjaka koja se izvodi tako da se potpuno ispružene ruke iznad glave u prvoj tački dovode do dodira s koljenima u završnoj, možda samo djeluje jednostavno, ali vježbači jako brzo uvide koliko je ona zapravo razorna i efikasna.

Sklopke

Sklopke su napredna verzija trbušnjaka kod koje iz potpuno ispruženog ležećeg položaja treba doći u takvu pozu da se rukama prilazi što bliže nožnim prstima potpuno ispruženih nogu.

Broj ponavljanja, serija i nivoi težine

Sve navedene vježbe izvode se u 10 ponavljanja, a zatim broj serija ovisi o pojedinačnom nivou spreme vježbača. Postoje tri nivoa težine:

Početnici: 2 serije (2 prolaska kroz sve vježbe), odmor između serija bez ograničenja
Prosječno spremni: 5 serija (5 prolazaka kroz sve vježbe), odmor između serija do 2 minuta
Napredni: 7 serija (7 prolazaka kroz sve vježbe), odmor između serija do 1 minuta