Kako se ne udebljati preko zime? Nije uopće teško!

Iako većina nas više jede tokom proljeća i ljeta , ali se ipak češće se debljamo zimi.

Naime, dok tokom toplijih mjeseci jedemo više povrća i voća, zimi zbog podsvjesne potrebe da i hranom zagrijemo organizam prirodno raste želja za masnijom i kaloričnom hranom. Također, zimi se manje krećemo, pa trošimo manje kalorija.

Dobiti barem tri-pet kila

Također, kako smo navečer najčešće pod dekicom ispred TV-a, češće posežemo za kokicama, čipsom, keksima i sličnom “razbibrigom”, pa ukupan kalorijski unos nerijetko značajno prelazi potrebe. No koliko god se činilo da je zimi jednostavno nemoguće ne dobiti makar tri do pet kilograma viška, postoje trikovi koji nam mogu pomoći da jedemo kvalitetnije i manje te tako ipak zadržimo kontrolu, uvjereni su stručnjaci.

Umjesto da svaki dan u vrijeme pauze na poslu jurite u najbližu pekaru i kupujete pecivo, suhi sendvič ili hladnu pizzu, nakon čega ćete pojesti pola mliječne čokolade ili vrećicu kikirikija, poslije čega ćete ubrzo biti pospani, pa onda opet gladni, organizirajte se i počnite planirati te unaprijed pripremati obroke, savjetuje dr. Tanja Pekez Pavliško, doktorica porodične medicine iz Doma zdravlja u Kutini.

Jednom sedmično razmislite o tome što ćete kuhati tokom sedmice i nabavite većinu namirnica jer ćete tako rjeđe posezati za “brzim” rješenjima, kao što je pohovanje ili prženje namirnica na brzinu ili varanje s gotovim obrocima. Također, planirajte obroke koje možete ponijeti sa sobom na posao i nosite ih.

– Dovoljno je svaku večer izdvojiti nekoliko minuta i razmisliti o tome što možete iskombinirati – kaže naša sugovornica.

Ubacite malo zobi i heljde

Naprimjer, komadić mesa koji je ostao od ručka ili večere možete pomiješati u zdravu salatu s povrćem te žlicom zobi ili heljde, koju ćete začiniti sa kašičicom majoneze, pomiješanom s malo jogurta. Imajte na umu da biste na poslu trebali pojesti i jedan međuobrok – najbolje jogurt, voćku ili malo orašastih plodova.

Takav obrok će vam dati energiju i duže vas držati sitima, a unijet ćete i manje šećera te ugljikohidrata koje tijelo često taloži u mast.

Također, planiranje obroka pomaže da jedemo redovito, u pravilnim razmacima, odnosno da izbjegnemo nagle skokove u razini šećera u krvi, a to će olakšati održavanje linije. Grickalice izbacite iz ladica i ormarića na poslu i kod kuće.

Kad su vam raznorazne grickalice pred nosom, teško ćete se othrvati tome da barem jednom ne posegnete za njima, a kad jednom posegnete, nije teško pojesti cijelu čokoladu ili isprazniti cijelu vrećicu čipsa.

Radije nabavite svježe i suho voće te kombinaciju orašastih plodova ili narežite na kockice 100 grama mrkve i celera.

Kad ste gladni, popijte čašu vode ili zagrijte tijelo finim varivom

Naime, zanemaruje osjećaj žeđi i često će ga zamijeniti za glad. Osim toga, zimi smo često u prostorima u kojima radi centralno grijanje koje može pridonijeti dehidradiji organizma, ističe nutricionistica Vesna Bosanac. Dodaje kako odrasla osoba dnevno treba unositi oko 1,5 do 2 litre tekućine.

– Najveći dio toga trebala bi biti voda, dok kroz prirodne voćne i povrtne sokove te čajeve možemo nadomjestiti oko 20 posto dnevnih potreba. Zimi su, međutim, vrlo korisne i tople supe te variva. Ne samo da pomažu nadomjestiti vodu, nego i zagrijavaju tijelo te potiču cirkulaciju, pojašnjava naša sugovornica.

Zabavite svoj mozak i ruke

Kad smo nervozni, kao i kad nam je dosadno, nerijetko posežemo za glupostima koje inače ne bismo pojeli, kao što su gumeni ili žele bombone, ili eurokrem ‘sa žlicom’ i slično.

Zato na prvi znak dosade ‘zaposlite’ mozak i ruke: rješavajte križaljke, uzmite papir i olovku te napravite raspored obaveza za sutra, prepišite u knjižicu omiljene citate iz knjiga ili obavite sitnice po kući koje ste ostavili za kasnije. Ako imate više vremena, razmislite o hobiju.

Tri su dovoljna: Zbrojite kalorije pa prijeđite na brojanje zalogaja

Kad ispred sebe imate neku vrstu hrane koju jako volite, pokušajte uzeti tri zalogaja, tako da između njih imate nekoliko minuta razmaka, pa prestanite s jelom.

Prvi zalogaj bit će najvažniji da ublaži želju, drugi vjerojatno više neće biti tako ukusan, dok ćete već kod trećeg moći poklopiti zdjelicu, kažu mnogi nutricionisti.

Žestok napadaj gladi? Pričekajte pet minuta

U stanju emocionalne gladi teško je kontrolirati apetit, no nije i nemoguće, tvrdi dr. Doreen Virtue u knjizi ‘Žudnja za hranom’. Bitno je osvijestiti kad se i zašto javlja žudnja za hranom, kako biste djelovali i na uzrok, dodaje. Kad je osjećaj emocionalne gladi najžešći, pričekajte pet minuta. Odmah se udaljite od hrane, popijte čašu vode i zabavite se nečim.

Osjećate li želju za određenom vrstom hrane – keksima, čipsom ili hamburgerom – operite zube četkicom i pastom za zube. Ako nakon 15 minuta budete gladni, pojedite nešto konkretno.

Jedite u miru i prije osvijestite kad ste siti

Istraživači su u jednom eksperimentu od 61 volontera tražili da broje zalogaje i dogovorili da u roku od sedam dana dođu na 20 do 30 posto zalogaja manje.

Oko 40 sudionika koji su sudjelovali u tom pokusu počeli su mršavjeti brže od kontrolne skupine koja je jela kao i obično, uz 20 do 30 posto manje porcije. (24sata.hr)