Koja je uloga eteričnog ulja u masaži? Kako odabrati pravo?

Biljna i eterična ulja se koriste za masaže. Njihovi mirisi dodatno opuštaju organizam, ali deluju i stimulativno na određene organe, u zavisnosti šta nam treba u tom momentu.

Eterična ulja se uvijek razblažuju u baznim uljima. Sastav masažnog ulja zavisi od Vaših potreba ili problema koje imate. Obratite pažnju da se radi o visoko kvalitetnim uljima, bilo da se radi o baznim uljima ili o eteričnim uljima. Od njihovog kvaliteta zavisi kako će Vaš organizam reagovati i da li će se problem otkloniti u potpunosti. Najbolje bi bilo uzimati organska, nerafinisana biljna ulja, kao i eterična ulja visokog kvaliteta, sa potrebnim dokazima da se radi o kvalitetnom proizvodu. Ne koriste se sva ulja za iste potrebe. Nekada će Vam biti potrebno da se opustite, nekad ćete imati grč u organizmu, a nekada će Vam biti potrebno da dobijete dodatnu energiju. Iskusan maser mora osluškivati Vas i Vaš organizam, i dati Vam ulje koje je najbolje za trenutni problem.

Eterična ulja koja se najčešće koriste za masažu su :

Neroli – prirodni afrodizijak, deluje umirujuće, sedativno, njeguje kožu;
Ylang-ylang – umirujući efekat, jak afrodizijak, neguje suhu kožu;
Lavanda – umiruje organizam, protiv stresa i nesanice, njega svih tipova kože;
Ruzmarin – ublažava reumatske bolove;
Žalfija – otklanja nervozu, depresiju, stres, nesanicu, povećava libido;
Pepermint – hladi kožu, otklanja grčeve i bolove;
Crni biber – poboljšava cirkulaciju, smanjuje grčeve i umor nakon treninga, poseduje jako analgetsko i antiinflamatorno dejstvo;
Cimet – antiseptik, otklanja bolove;
Tamjan – protiv anksioznosti, stresa, napetosti, glavobolja;
Kajsija – kožni problemi, protivupalno. (probotanic)