Koliko šećera sadrži pivo?

Iako vaša omiljena piva može sadržavati dodatne sastojke, pivo se obično pravi od žitarica, začina, kvasca i vode. Iako šećer nije uključen u ovaj popis, ovaj sastojak je neophodan kako bi se proizveo alkohol. Možda se možete zapitati ima li šećera u pivu, te koliko ga ovaj alkoholni napitak sadrži?

Proces kuhanja

Da biste znali koliko je šećera u pivu, prvo morate shvatiti kako se pravi pivo. Glavni sastojci u pivu su žitarice, začini, kvasac i voda. Ječam i pšenica su najčešća žitarica koja se najviše koristi, a hmelj je glavni začin koji aromatizira.

Proces kuhanja sastoji se od sljedećih koraka:

Maltiranje – Ovaj korak omogućava kontrolisano klijanje zrna. Ovo je ključni korak, jer klijanje pomaže razgraditi pohranjeni škrob na fermentirajući šećer – uglavnom maltozu.

Mljevenje – Proces prženja, mljevenja i namakanja klijavih zrna u vrućoj vodi. Rezultat je tekućina koja sadrži šećer.

Kuhanje – Tokom ovog koraka dodaju se hmelj ili drugi začini. Zatim se tekućina kratko hladi i filtrira kako bi se uklonili biljni ostaci i krhotine.

Fermentacija – Dodaje se kvasac koji fermentira tekućinu i pretvara šećere u alkohol i ugljični dioksid.

Na kraju se pivo čuva i ostavlja da odstoji. Kao što vidite, šećer je važan element u proizvodnji piva. Međutim, ne dodaje se kao sastojak, umjesto toga, šećer nastaje preradom zrna, a zatim se fermentira kvascem kako bi se dobio alkohol.

Gravitacija piva

Odnosi se na gustinu sladovine u odnosu na vodu u različitim fazama fermentacije i uglavnom je određena sadržajem šećera. Kako kvasac fermentira pivo, udio šećera mu se smanjuje, dok se njegov udio alkohola povećava, što zauzvrat smanjuje njegovu gravitaciju i rezultira pivom s visokim udjelom alkohola.

Zbog toga piva imaju početnu i konačnu gravitaciju, a razlika između dvaju označava količinu šećera koja je pretvorena u alkohol.

Sadržaj šećera u pivu

Šećeri su ugljikohidrati. U stvari, šećer je najosnovnija jedinica ugljikohidrata.

U strukturnom smislu, ugljikohidrati su podijeljeni na mono-, di-, oligo- i polisaharide, ovisno o tome da li spoj ima 1, 2, 3–10 ili više od 10 molekula šećera. Glavna vrsta šećera je maltoza, koja je napravljena od dvije molekule glukoze. Stoga je klasifikovana kao disaharid – vrsta jednostavnog šećera. Međutim, maltoza i drugi jednostavni šećeri sastoje se od samo oko 80% sadržaja šećera tokom fermentacije. Suprotno tome, preostalih 20% sastoji se od oligosaharida, koji kvasac ne fermentira. Ipak, vaše tijelo ne može probaviti ni oligosaharide, pa se smatraju bez kalorija i umjesto toga djeluju kao prebiotička vlakna ili hrana za vaše crijevne bakterije.

Stoga, iako pivo sadrži priličnu količinu ugljikohidrata, njegov sadržaj šećera prilično je nizak.

Koliko šećera se nalazi u različitim vrstama piva?

Kao što je gore objašnjeno, udio šećera u pivu može varirati ovisno o početnoj težini i vrsti kvasca koji se fermentira. Proizvođači piva mogu u svoje recepte uključiti i druge sastojke koji sadrže šećer, poput meda i kukuruznog sirupa, koji pivu daju karakterističan ukus. Dok neki navode sadržaj ugljikohidrata, većina njih samo otkriva udio alkohola. Dakle, određivanje koliko šećera sadrži vaše omiljeno pivo može biti težak zadatak.

Sljedeći popis donosi vam sadržaj šećera i ugljikohidrata koji se nalaze u 12 unci (355 ml) različitih vrsta piva:

Obično pivo: 12,8 grama ugljikohidrata, 0 grama šećera

Pivo s niskim udjelom ugljikohidrata: 2,6 grama ugljikohidrata, 0 grama šećera

Bezalkoholno pivo: 28,5 grama ugljikohidrata, 28,5 grama šećera

Heineken: 11,4 grama ugljikohidrata, 0 grama šećera

Budweiser: 10,6 grama ugljikohidrata, 0 grama šećera

Bud Light: 4,6 grama ugljikohidrata, 0 grama šećera

Imajte na umu da, iako je sadržaj šećera u pivu možda nizak, obična piva i dalje su izvor ugljikohidrata, što može utjecati na razinu šećera u krvi.

Pivo i šećer u krvi

Iako pivo možda nema toliko šećera, to je alkoholno piće i kao takvo može sniziti nivo šećera u krvi. Alkohol narušava metabolizam šećera inhibirajući glukoneogenezu i glikogenolizu – tjelesnu proizvodnju i propadanje skladištenog šećera, koji je potreban za održavanje ravnoteže šećera u krvi.

Stoga njegov unos može rezultirati hipoglihemijom ili niskim nivoom šećera u krvi, zbog čega se generalno preporučuje konzumiranje uz obrok koji sadrži ugljikohidrate.

Zaključak:

Šećer je ključni element u proizvodnji piva, jer je to hranjiva tvar iz koje kvasac proizvodi alkohol. Iako nekoliko faktora utječe na sposobnost kvasca da pretvara šećer u alkohol, ovo je vrlo efikasno. Stoga, osim bezalkoholnih vrsta, pivo ima i nizak sadržaj šećera. Osim toga, kako biste izbjegli negativne zdravstvene učinke, uvijek biste trebali piti alkohol umjereno, što je definisano kao najviše jedno i dva standardna pića dnevno za žene i muškarce.