Može li se whey pokvariti?

Bez obzira što vam se neće pokvariti, ukiseliti ili istruniti poput proteinskih proizvoda iz hladnjaka, mnogi od nas krivo smatraju da je proteinski prašak isto što i šećer ili brašno te da će nakon par mjeseci, čak i godina ti praškovi ostati nepromijenjeni.

Naravno da svaka od navedenih namirnica ima svoj rok trajanja pa se s vremena na vrijeme (neugodno) iznenadimo kad shvatimo da nemamo osnovni sastojak za napraviti neko jelo. Ista se filozofija može primijeniti i na proteinske praškove. Nemojte zaboraviti da je riječ o derivatima mlijeka, stoga je jako bitno paziti na datum isteka roka trajanja. Svi dobro znamo kako zaudara ukiseljeno mlijeko i kakve posljedice njegova konzumacija može imati za našu probavu. Naravno, to ne znači da whey traje koliko i mliječni prozvodi, ali opet morate znati da vam neće vječno trajati ono pakiranje od 5 kilograma koje ste kupili kada ste po prvi put ambiciozno kročili u teretanu.

MOGU LI KONZUMIRATI WHEY NAKON ŠTO MU ISTEKNE ROK?

Odmah da napomenemo da nismo liječnici, stoga nismo ni kvalificirani davati stručne savjete vezane za konzumaciju proteina nakon isteka roka trajanja. Međutim, jednu stvar znamo, a to je da nikako nije preporučljivo konzumirati bilo kakvu hranu nakon isteka roka trajanja, ali također znamo i da postoje proizvodi koji se neće pokvariti dan nakon datuma otisnutog na etiketi.

Što se wheya tiče, razlog stavljanja roka trajanja je povezan s pojavljivanjem vlage u posudi ili vrećici koja može prouzrokovati pojavu plijesni ili drugih štetnih organizama. Budući da je riječ o suhom proizvodu, razloga za preveliku brigu ili nervozu nema. Šanse za takav scenarij nisu velike, međutim konstantno otvaranje i zatvaranje ambalaže kroz mjesece, povremena nepažnja i upotreba mokre žlice ili kapanje mlijeka i vode po prašku može dovesti do spomenutih problema.

Ako je prah promijenio svoju konzistenciju i izgleda više kao mokri pijesak i ima različite ‘nabore’ po sebi, to nije dobar znak. Ako je miris čudan, a smjesa pljesniva, onda je to znak da morate baciti sve što pronađete.

Može doći i do promjene okusa ili njegove neutralizacije te whey počne dobivati smeđu boju. Tada dolazi do takozvane “Maillardove reakcije” [1] u kojoj protein reagira sa šećerom u proizvodu koji postupno razgrađuje aminokiselinu lizin. Ako i izgubite lizin, to je znak manje kvalitete i kompletnosti samog proteina što i nije preveliki problem dok god su ostale aminokiseline razgranatog lanca ili BCAA i dalje tu da pomognu u procesu mišićne sinteze. Budući da je whey niskokaloričan i ima niske udjele šećera, nije velika šansa za nestanak lizina. Koliko je pak pametno konzumirati nešto što je počelo razgrađivati samo sebe, to ipak prepuštamo vama na odabir.

MOŽE LI WHEY DENATURIRATI?

Jedna od stvari koja brine većinu potrošača je da li je njihov whey denaturiran tj. je li promijenio svoje izvorno stanje (prirodu samih tvari) zbog starosti ili načina pohranjivanja. Neki svoj odabir temelje na podrijetlu sastojaka i načinu proizvodnje sirutke. Da bismo krenuli u daljnju analizu, iznosimo prije svega definiciju denaturiranja [2]:

“U prehrambenoj tehnologiji to je dodavanje različitih kemijskih ili drugih primjesa nekim proizvodima, predviđenima za stočnu hranu ili tehnološke svrhe (alkohol, šećer, brašno, sol i dr.) kako bi se spriječila njihova upotreba za ljudsku prehranu ili piće. U biokemiji, to je proces koji se ponajprije odnosi na nukleinske kiseline i bjelančevine, a označuje bitan gubitak njihove nativne konformacije zbog razaranja nekovalentnih veza koje stabiliziraju prostornu građu (→ bjelančevine). Obično je praćen potpunim gubitkom biološke aktivnosti.”

Ako malo detaljnije pogledate omot svojih proteina ili bilo kojeg drugog prilikom kupovanja, primijetit ćete da većina proizvođača kvalitetu svog proizvoda bazira na činjenici da je sirutka ostala nepromijenjena te da je hladno obrađena bez upotrebe dodanih kiselina. Međutim, morate znati da je većina whey proteina na tržištu uistinu kvalitetna te navedeni proces nema nikakvog praktičnog učinka na kvalitetu proizvoda. Ironija leži u činjenici da ako sirutka nije denaturirana ona ne bi bila probabljiva niti bi je tijelo moglo apsorbirati. Protein mora biti denaturiran da bi bio hranjiv i zato nema razloga za brigu! Do navedenog procesa dolazi što je prašak duže otvoren, ali to i dalje nema velikog učinka na samu kvalitetu proizvoda.

Sirutka nastaje kao produkt koji se odvaja prilikom procesa sirenja. U većini slučajeva, sir nastaje kiseljenjem mlijeka i izdvajanjem kazeina. Dakle, čak i proces proizvodnje sira je zapravo proces denaturiranja wheya! Što je sirutka pročišćenija (whey izolat), to je veće denaturiranje.

Nadamo se da smo vas riješili dvojbi jer mjesta za brigu – NEMA!

ZAKLJUČAK

Datum koji je otisnut na pakiranju samo e procjena i ako vaš whey ne promijeni boju, okus ili miris razloga za brigu nema. Taj je whey i dalje siguran za konzumaciju, samo pripazite prilikom uzimanja porcija i zatvaranja pakiranja tako da vam što duže ostane jestiv. Bez obzira na to koliko je dugo otvoren, whey će jednako kvalitetno nastavljati graditi mišiće i poticati njihov rast i oporavak kao i prvog dana.

Ovo nije članak sa zaključkom kako valja jesti hranu nakon isteka roka, ali imajte na umu da ponekad datumi navedeni na pakiranju nisu točne niti konačne brojke, pogotovo ne za suhe proizvode poput wheya. Prije konzumacije napravite detaljno istraživanje i bacite ga ako vam se išta učini sumnjivim. Ako ne, budite sretni jer već imate dobar početak te možete početi štedjeti za novo pakiranje.