Pet efektnih verzija sklekova koje trebate probati

Ako ne vježbate redovno u teretani, ne postoje opravdanja da i u kućnim uslovima iz dana u dan ne jačate svoje tijelo jednostavnim i veoma efikasnim vježbama kakvi su sklekovi.

Radi se o složenoj vježbi sa sopstvenom kilažom koja aktivira mišiće gornjeg dijela tijela, te koja pored samih prsa, ramena i ruku, također na izazov stavlja i tjelesnu jezgru pa čak i gluteuse.

Osim standardne verzije za koju svi znaju kako se izvodi, u nastavku ćemo preporučiti pet dodatnih verzija ove čuvene vježbe koje na još efikasnije načine omogućavaju zatezanje mišića i dodatni prirast snage. Krenimo redom.

Sklekovi s podlaktica

Kao što im samo ime kaže, sklekovi s podlaktica se izvode povezujući čvrstu ‘plank’ pozu s podlaktica i sklekove, na način da se cijela kretnja faktički vrši pokretanjem taktova i rotora ramena. Samim tim, tenzija je upravo na tricepsima, ramenima i dosta manje na prsima, a zbog planka posebno su aktivni mišići cijele tjelesne jezgre, kao i gluteus.

Komandant sklekovi

Nakon što se napravi regularni sklek, ponovo u početnoj poziciji dodaje se novi element koji veoma snažno pogađa trbušne mišiće – posebno bočne oblikuse. Desno koljeno se povlači prema desnom laktu, i tokom cijelog pokreta trbušni mišići ali i ostatak tijela trebaju ostati ukrućeni. Nakon što se desna noga vrati u početni položaj, pravi se novi sklek te zatim isti pokret ali s lijevom nogom.

Sklekovi s jednom podignutom nogom

Ova verzija sklekova polazi iz poze tronožnog psa, a koja je inače jedna od omiljenih joga poza. Dakle, tijelo se prelama tako da noge i gornji dio tijela zatvaraju ugao od 90 stepeni, zatim se podiže i potpuno ispravlja jedna noga, te se spušta u najnižu sklek pozu izvodeći vježbu. Na taj način, aktivirano je skoro cijelo tijelo, od kukova, dijela nogu, jezgre, pa sve do ramena.

Sklekovi iz stoja na rukama

Ukoliko niste gimnastičar, za ovu vježbu vam treba zid, ograda, drvo, tj. bilo kakav čvrst vertikalni oslonac. Najjednostavniji način “penjanja” u početnu poziciju jeste oslanjanjem rukama na tlo i penjanjem stopalima unazad uz zid sve dok noge ne dostignu dovoljnu visinu. Tada se već može napraviti sklek iz stoja na rukama, koji na najjači mogući način jednom vježbom sa sopstvenom kilažom pogađa ramena. Zbog koplikovane poze ovo je ujedno i jedna od najtežih verzija sklekova koji postoje.

Kosi sklekovi

Nakon što se apsolvirala jedna od najtežih verzija koje postoje, treba spomenuti i najlakšu, prilagođenu svakome bez obzira na životnu dob, spol i tjelesnu masu. Kosi sklek se izvodi uz pomoć stola, klupe, zida, ili druge strukture koja je čvrsta i nepomična i visoka oko jednog metra. Jednostavno, stati ispred oslonca i spustiti se u sklek pozu, računajući na to da je vježba teža što je ugao veći, odnosno što su noge udaljenije od mjesta spuštanja ruku. Kada se apsolvira ovakav vid izvođenja sklekova, vježba se može otežati jakim odgurivanjem tako da se ruke odvoje od oslonca prilikom svakog dolaska u gornju sklek-pozu.