Pet najglupljih mitova o mišićima

Izreka da laž triput ponovljena postaje istina, u priči o mišićima i njihovom razvoju ima posebnu težinu. Najproblematičnije je što se jednom takvom “činjenicom” počinju voditi milioni početnika, te većina njih i odustane radi izostanka rezultata, dok samo oni najuporniji uspiju razdvojiti istinu od mitova i tako ostvare napredak.

Pet mitova o mišićima je posebno ukorijenjeno u instituciji teretane, a mi ih iznosimo u nastavku kako bi skrenuli pažnju na njihovu netačnost.

1. Upala mišića je znak dobrog treninga

Dok je za početnike u teretanama i općenito fizičkim aktivnostima, upala mišića standardni dio procesa privikavanja tijela, za veliku većinu iskusnijih vježbača, ona predstavlja znak da se na treninzima uradilo nešto novo, i bolje nego ranije. Zbog toga će mnogi od njih biti i jako zadovoljni uprkos bolnom osjećaju.

Ipak, istina je takva da upala uopšte ne mora biti samo znak da je odrađen veoma dobar trening, već može biti indikator toga da tijelo nije svakodnevno izloženo dovoljnim naporima (nije u dovoljno dobroj formi), da ishrana nije najbolja, ili da je jednostavno sve rezultat manjka sna kao nedovoljno kvalitetnog odmora.

2. Oporavak zahtjeva neaktivnost i odmaranje

Dobar dio je vježbača koji dane odmora koriste kako bi se oporavili sa što je moguće manje fizičke aktivnosti, jer vjeruju da je upravo to najbolji način pripreme za nove izazove s tegovima. Dakako, pretreniranost treba izbjeći, ali od lagane aktivnosti poput istezanja i kontrakcija, moguće je samo pokupiti nove beneficije, a nikako usporiti oporavak. Jednostavno, poboljšat će se cirkulacija krvi u svim dijelovima tijela, pa bi tako oporavak mogao biti samo i efikasniji.

3. Mišići moraju dobiti 48 sati odmora

Dok mnogi teoretičari vjeruju da svakom mišiću treba obezbijediti 48 sati odmora kako bi se potpuno oporavio i rastao, te kako bi se izbjegla pretreniranost, sve je veći broj onih koji su probali i drugačiji – “pogrešni” pristup, te ostali iznenađeni rezultatima.

4. Obavezno je slijeđenje programa razdvojenog vježbanja grupa mišića

Odvajanje vježbanja pojedinih grupa mišića i njihovo vezanje za dane u sedmici, najčešći je sistem vježbanja ljudi u teretanama širom svijeta. Jednostavan je, i prilično provjeren. Ipak, to ne znači i da je najjefikasniji sistem.

Nedavna istraživanja pokazala su da 3 puta sedmično odrađen trening kompletnog tijela izaziva bolji hipertrofijski odgovor nego što je slučaj kod 3 dana odvajanog vježbanja.

5. Nemoguće je da mišići rastu na kalorijskom deficitu

Uprkos mišljenju da je potpuno nemoguće rasti tokom faze definisanja mišića, odnosno tokom perioda funkcionisanja sa kalorijskim deficitom, prava istina je da sve dok on nije 500 kalorija niži od bazalnog metabolizma, rasti je i dalje moguće. Dakako, potrebno je tu mnogo rada i znanja, od odabira i tempiranja obroka do jačine treninga i dužine odmora, ali rasti je moguće. Faktični, najveće padove tjelesne mase imaju oni koji su brutalno išli u povećanje mase, pa kada dođu do faze rezanja, izgube i masne naslage, ali i značajne količine mišića. (body.ba)