Pomjereni hvat: Mali trik za razvoj velikih bicepsa

Ciljani razvoj bicepsa kao jednog od najatraktivnijih mišića, uslovljen je specifičnim pristupom treninzima.

Samo izvođenje ogromnog broja klasičnih izolacionih vježbi za postizanje natprosječnih rezultata ipak nije dovoljan, a tome u prilog govore brojni primjeri vježbača koji očajnički izvode brojne varijacije biceps pregiba na svojim treninzima, ali i dalje se ne uspijevaju odmaći od prosjeka.

Istovremeno, vježbači koji fokus treninga drže na teškim složenim vježbama i pritom s vremena na vrijeme svoje bicepse pogađaju izolacionim vježbama, obično imaju dosta veći obim nadlaktice i ljepše izražene glave bicepsa.

Bilo kako bilo, za one prave, istinski fascinantne rezultate i bicepse kakvi se definitivno ne viđaju svaki dan, potrebno je unijeti malo više maštovitosti i znanja u treninge.

U tom smislu, jedan od daleko najboljih trikova je takozvani pomjereni hvat, nesimetrična vrsta hvata bučice kojom se značajno mijenja način zatezanja vlakana u ovom dijelu nadlaktice i višestruko otežava pokret pronacije i supinacije, na koje inače velika većina vježbača uopšte i ne obraća pažnju.

Upravo kroz zakretanje dlanova povećava se angažman i samih bicepsa, a kada se sve to oteža dodatnim opterećenjem, automatski i napredak postaje evidentniji. Upravo je prilikom vježbanja s bučicama moguća primjena pomjerenog hvata gdje se palac potpuno primiče ploči tj. kraju bučice, pa prilikom pregiba mišić prolazi kroz poseban izazov.

Kolika je važnost takvog pristupa vježbanju bicepsa, dovoljno govori podatak da su neki od najčuvenijih bicepsa ikada izgrađenih, upravo nastali zahvaljujući velikoj pažnji posvećenoj zakretanju dlanova/šaka prilikom izvođenja pregiba tj. pokretima pronacije i supinacije.

Mnogi se pitaju kako je uopšte moguće da neko poput Arnolda Schwarzeneggera izgradi takve kugle na svojim bicepsima, a odgovor je upravo u malim finesama velikih znalaca. Pomjereni hvat je upravo jedna od njih.