Šta znači biti “ironman” i kako je nastalo ovo takmičenje?

Ironman triatlon je dobio naziv od engleskih riječi iron što znači željezo te man što znači čovjek; u slobodnom prijevodu čelični čovjek s aluzijom na snagu i čvrstoću koju mora imati natjecatelj u tom športu. Riječ je o takmičenju u dužinskom triatlonu koje se jednom godišnje održava na Havajima.

Prvi takav dužinski triatlon, na dionicama od 3,8 km plivanja, 180 km bicikliranja i 42.195 km trčanja je nastao kao rezultat prepirke trojice prijatelja (vojnik John Dunbar, mornarički časnik John Collins te trener fitnesa Gordon Haller) oko toga tko je najspremniji sportaš kad se uporede tri pobjednika različitih takmičenja koja su se tih godina održavala na Havajima: ‘The Waikiki Rough Water Swim’ (2,4 milje plivanja), ‘Oahu Bicycle Race’ (112 milja bicikliranja), te ‘Honolulu Marathon’ (maratonska utrka). Utrka koja je kombinirala ta tri takmičenja je održana 18. veljače 1978. godine na otoku Oahuu, i prvi pobjednik je bio upravo Gordon Haller. Poslije je utrka premještena u mjesto Kona.

Iako se danas održava veliki broj triatlonskih ntakmičenja, triatlon u Koni se smatra originalnim ‘Ironman’ takmičenjem. Poslije je osnovana ‘Svjetska triatlonska korporacija (World Triathlon Corporation), organizacija koja polaže pravo na naziv Ironman, te jedina ima pravo organizirati natjecanja pod tim nazivom. Ostali triatloni, makar bili organizirani na dionicama iste duljine, službeno se ne smiju nazivati Ironman.

Zbog velikog interesa (zadnjih godina se na startu nađe oko 1500 natjecatelja) na Ironman se nije moguće direktno prijaviti, već postoji sustav kvalifikacijskih takmičenja na kojima se može plasirati za Ironman.

Isplivati 1.900 metara na moru, potom sjesti na bicikl i voziti 90 kilometara te istrčati polumaraton u dužini od 21,1 kilometar mnogima se čini kao nemoguća misija, ali ne i 59-godišnjem Ademu Baliću koji s ponosom nosi titule najstarijeg tuzlanskog maratonca i Ironmana.

Prof. dr. sci. Adem Balić od samih početaka pokazivao je naklonost ka fetalnoj medicini, te je najveći dio naučnog i stručnog rada iz te oblasti. Poznat je kao autor “Trudničke knjižice” koja je u praktičnoj primjeni skoro 25 godina. Urednik je i autor je univerzitetskog udžbenika “Perinatologija”. Pionir je mjerenja nuhalnog zadebljanja i fetalnog skrininga na kraju III trimestra i 3D/4D ultrazvuka na našim prostorima, ali i šire. Član je tima koji je uveo vantjelesnu oplodnju na naše prostore, te rođenje preko 200 beba.

10 godina je bio Načelnik dispanzera za zdravstvenu zaštitu žena i trudnica u Domu zdravlja u Tuzli, a od 2012. načelnik Ginekološke “Dr Balić”. Jedan je od osnivača Ljekarske komore TK, te njen prvi podpredsjednik i jednom mandatu i predsjednik.

Objavio je preko 100 naučnih i stručnih radova, član je komisija za polaganje specijalističkih ispita i mentor na većem broju disertacija i magisterija. Autor je većeg broja različitih obrazaca, uputnica, brošura i letaka koje se koriste u rutinskoj ginekološkoj praksi. Autor je softvera “GynObst”.

Već tri godine vjerni je klijent Body Control teretane.

“Trenirati se ne može sam, ” navodi dr.Balić. On smatra da za svaku oblast i za svaku struku postoji neko ko je za nju obrazovan te da se to mora preslikati i na trening. Nije dovoljno gledati klikove na Youtubu, nego vam je potreban neko ko će trening prilagoditi vašim mogućnostima.

Trening inače obavlja u jutarnjim satima, a u video klipu pogledajte zašto i šta još poručuje dr.Balić.