Tri opasne greške s tegovima koje vode do povreda

Čini se da zdravstveni savjeti u svijetu fitnesa i vježbanja sa većim opterećenjima, skoro pa svakodnevno dolaze do raznih kontradiktornosti. Jedni preporučuju da se zbog zdravlja koljena prilikom izvođenja čučnjeva nikako ne treba spuštati niže od paralelne sa tlom, drugi da je mrtvo dizanje opasno za donji dio leđa i slično.

U stvarnosti, povrede s tegovima obično nastaju zbog par grešaka koje manje iskusni ili jednostavno nemarni vježbači svjesno prave, pa se izbjegavanjem tih šablonskih grešaka može izbjeći i najveći dio povreda svih dijelova tijela.

Pogrešna forma izvođenja vježbe

Generano, ovo je prva i najčešća greška koju vježbači prave. Bilo da se radi o složenim ili izolacijskim vježbama, ne samo da se pogrešnim izvođenjem gubi efikasnost i sam cilj vježbanja, jer su tada aktivirane i druge, neželjene mišićne grupe, već se u jako nezgodnu situaciju dovode i tetive, zglobovi i drugi vezivni elementi, koji često i stradaju.

Dizanje težina s kojima nije moguće vladati

Ova greška je često povezana sa prvom, jer pogrešna forma izvođenja vježbe zbog koje u dizanju učestvuju i druge mišićne grupe, daje jak dojam da je moguće vježbati i sa mnogo većim opterećenjima. Prema podacima Centra za istraživanje povreda i polica, najčešća greška zbog koje se zarađuju povrede u teretani je ta što ljudi za vježbanje stavljaju veća opterećenja nego što mogu podnijeti.

Ignorisanje znakova

Ako se pojavi određeni osjećaj boli prilikom vježbanja, seriju treba zaustaviti. Ako je taj problem uvijek prisutan prilikom izvođenja određene vježbe, tada je jednostavno treba izbjegavati i izvoditi neku drugu. Ovo su dva prilično jednostavna pravila koja skoro pa onemogućavaju pojavu povreda, samo što je ljudski ego ogroman, pa se obično itekako teško zaustaviti i odložiti tegove.