Vrste mišićnih kontrakcija

Općenito, 40-50% vaše tjelesne mase pripada mišićima. Kada se računa linijom proste matematike, pola ono što čini vas se kontrahira, gori i proizvodi energiju i oni vrše radnje u kojoj su bitni čak i oni od najsitnijih i preciznih pokreta, pa sve do onih koji zahtjevaju ogorman teret i težinu, ponekad i duplo od vaše tjelesne težine.

Mišići su podjeljeni u tri kategorije:

– Poprečnoprugasto mišićno vlaskno

– Srčano mišićno tkivo

– Glatko mišićno tkivo

Ono što je zajedničko svima njima jeste kontrakcija, koja je primarna akcija i funkcija mišića. Postoji tri tipa mišićne kontrakcije u skeletnoj muskulaturi, koja je najpristupačnija u čovjekovom tijelu i koja je odgovorna za sve pokrete.

– Koncentrična (concentric)

– Ekcentrična (eccentric)

– Izometrijska (isometric-static)

*Koncentrična kontrakcija je tip mišićne kontrakcije pri kojoj se umanjuje dužina mišića kako bi se generisala snaga. Ona se javlja ukoliko otpor nije na nivou maksimanlne mogućnosti određene muskulature.

Za vrijeme ovog procesa mišić se skuplja, odnosno mišićni filamenti, aktin i miozin se preklapaju (trljaju se jedan od drugog) između sebe. Ovaj mehanizam se dešava po dužini mišićnih vlakna na dio muskulature gdje se izvršava (stimulišu pokreti), to doprinosi generiranju snage na tetive, odnosno pripaja sa skeletom koji uzrokuje sužavanje ugla u određenom zglobu.

Koliko se otpor na zategnut mišić umanjuje, toliko se brzina kontrakcije povećava. Primjer za to je flekcija u zglobu lakta.

*Dok kod ekcentrične kontrakcije mišić generira tenziju za vrijeme produžavanja mišića, kako bi se usprotivio određenom vanjskom otporu. U ovom slučaju ugao u zglobu se povećava, a pripojeni mišićni filamenti se udaljavaju, suprotno koncentričnom modelu.

Ovaj tip kontrakcije se najčešće javlja kao “pobuna” na koncetrično generiranu snagu agonista, kao zaštitni mehanizam koji štiti zglobove i mišiće od povreda. Omogućava glatkost u pokretu i ujedno usporava nagle pokrete. Dobar primjer za ovo je kada zadnja loža djeluje kao antagonist sa ekcentrikom suprotno prednjoj loži kada izvodi udar-šut nogom.

Ekcentrični trening se koristi u mnogim trenažnim procesima za dodatno stimuliranje muskultaure i ujedno je osnov pliometrijskom modelu treninga. Za vrijeme ovakvog treninga rizik od povreda je velik, jer mišićni filamenti se udaljavaju jedan od drugog i zbog toga je povećana mogućnost mišićnih istegnuća, naročito ako je vanjski otpor veliki.

Zato nije prepoučljivo za početnike da primjenjuju ovaj model, a za one koji su duže vremena u ovom poslu, od velike je važnosti priprema i zagrijavanje muskulature koja ujedno treba da bude iscrpljena od prethodnog treninga. Napomena, da za vrijeme ekcentrične kontrakcije mišić generira 10% više snage od uslova sa koncentričnom kontrakcijom.

*Izometrijska kontrakcija se javlja kada mišić proizvodi tenziju kako bi savlado neki otpor bez promjene dužine mišićnih vlakana. Dobar primjer za ovo su određeni gimnastički elementi, kao određene pozicije u kojima se generiše značajna snaga i zadržava se tako određeno vrijeme. Primjer za izometrijsku kontrakciju je stisak dlaka, kako bi se mogle ponjeti kese iz kupovine. Velika prednost kod ovog tipa kontrakcije tokom njene upotrebe jeste u procesu rehabilitacije za povećanje mišićne mase, a da se prije toga ne učini značajan stres zglobovima i zglobnoj strukturi.

Određeni sportovi zahtjevaju visok nivo statične mišićne snage, odnosno potreba izometrijske kontrakcije za vrijeme izvođenja tehničkog elemenata ili pozicija kao na primjer u jogi, gimnastici ili sportskom planinaranju.