Zima nije prepreka: Kako trenirati po hladnoći?

Zima je godišnje doba čije odlike većina bodybuildera koristi za povećanje tjelesne mase, a koja će se tek na proljeće početi brusiti kako bi se dostigla najbolja moguća forma.

Iako je, prema mišljenju mnogih, daleko lakše i ugodnije trenirati tokom hladnijih mjeseci, i zima nosi niz izazova s kojima se vježbači trebaju naučiti nositi.

Naravno, hladnoća je prvi i osnovni problem, pa se velika pažnja mora usmjeriti ka pravilnom zagrijavanju nakon dolaska s vana, a nakon toga i prilagođavanju samih vježbi kako nikada ne bi došli u situaciju da jednu slabije zagrijanu mišićnu grupu izložimo velikim opterećenjima.

1. Dodatni slojevi odjeće za trening

Da bi se postigli koliko-toliko jednaki uslovi treniranja kao i tokom ostatka godine, neophodno je uvesti određene promjene u načinu odijevanja za teretanu. Najjednostavniji način je dodavanjem jednog tanjeg sloja odjeće koji bi bio tu i prilikom zagrijavanja, ali i tokom ostatka treninga. Iako nije mjerilo kvaliteta treninga, znojenje je svakako poželjan dio istog, pa bi se majice kratkih rukava slobodno mogle izbaciti iz upotrebe tokom ovog perioda.

2. Specijalni načini zagrijavanja

Kako zagrijavanju treba posvetiti posebnu pažnju, tako bi već prilikom odabira same grupe mišića koja će biti vježbana na treningu, trebalo odabrati i vježbe za zagrijavanje koje ciljaju na slične mišićne grupe. Ako se radi o treningu nogu, tada bi skokovi (obični ili na kutiju) mogli biti idealna priprema. Sklekovi su tu za prsa i neophodno zagrijavanje laktova itd.

3. Prilagodba serija ponavljanja i opterećenja

Iako većina vježbača svoje vježbe poput bench potiska izvodi po šablonu koji se sastoji od obično tri ili četiri serije sa jednom ili dvije uvodne sa manjim kilažama, koje služe kao zagrijavanje, u hladnijem periodu bi bilo dobro još dodatno povećati broj serija.

To bi otprilike značilo da osoba koja vrhunac treninga na bench potisku izvodi sa nekih 90 kilograma, krene od 40 kg opterećenja i serije od 5 ponavljanja. U drugoj već ide sa 60, te tako postepeno povećava opterećenje radi efikasnije zagrijanosti i potpunog smanjenja šansi za dobijanjem povrede. (body.ba)