Jedna grupa mišića vam zaostaje? Ovo su načini ubrzanja razvoja

Kada je unapređenje tjelesne figure postavljeno kao cilj, pitanje proporcija i simetrične izgradnje mišića čine samu srž izazova.

Tokom putovanja ka idealnoj figuri, skoro pa obavezno je to da svako otkrije neku svoju manu u smislu grupe mišića koja jednostavno zaostaje za drugim, mnogo bolje razvijenim grupama. To dovodi do očigledne situacije – direktnog obračuna sa zaostajućom grupom mišića na sve raspoložive načine, a s jednim jedinim ciljem drastičnog unapređenja i popravljanja asimetričnosti.

Fitness profesionalci svoje probleme zaostajućih mišićnih partija rješavaju sistemski kroz šest koraka, koje ćemo navesti redom.

Pitanje reda izvođenja vježbi

Red izvođenja vježbi je vrlo važno pitanje kod trening programa, budući da određuje energetske nivoe s kojima će se pristupiti izvođenju najvažnijih vježbi, kao i “pumpu” i spremnost mišića za izvođenje ostalih vježbi koje dolaze po redu.

Princip kojeg se drži najveći dio profesionalaca je taj da velika dizanja – ključne serije vježbi, budu smještene u prvom dijelu treninga, dok tek po okončanju istih slijede vježbe koje obuhvataju samo jedan pokret zglobova. To osigurava optimalni rast mišića i sveukupni razvoj.

Frekvencija treninga

Frekvencija treninga grupa mišića, jednostavno predstavlja pitanje koliko treninga sedmično odrađuje jedna grupa mišića. Ako se tipična trening rutina sastoji od pet treninga, frekvencijski posmatrano svaka grupa mišića ima jedan trening sedmično.

Ako bi se vježbe jedne grupe mišića podijelile na, recimo dva dijela, to bi već značilo da će jedna grupa imati frekvenciju od dva treninga sedmično, što je već dosta bolje. Kada je konkretno riječ o zaostajućim mišićnim partijama, jedan trening sedmično rezervisan za njih neće odvesti nigdje, za ozbiljan pomak potrebno je jače zapeti i dodati još jedan ili dva treninga, odnosno pojačati frekvenciju sedmičnih treninga.

Izvođenje vježbi za zaostajuću grupu mišića prvih

Korak koji se ponovo odnosi na ranije spomenuti redoslijed izvođenja vježbi. Ako je rečeno da najveće mišićne partije i najsloženije vježbe trebaju imati povlašteno mjesto i da ih treba izvoditi prve, korekcija plana koju u tom pogledu često prave oni koji znaju šta rade, jeste ta da vježbe za zaostajuće partije stavljaju na prvo mjesto.

Tek nakon što se sa punim fokusom i maksimalnom energijom “obračunaju” sa svojim problematičnim dijelovima tijela, nastavljaju sa daljim radom i izvođenjem ostalih vježbi prema standardnom rasporedu.

Korištenje naprednih trening tehnika

Nakon povećanja frekvencije treninga, najžešći uticaj na napredak vrši se kroz korištenje naprednih trening tehnika. Postoji više načina otežavanja serija vježbi, koje čak i bez povećavanja radnih težina postaju dramatično teške i daleko izazovnije.

U tom pogledu mogu se navesti dropsetovi, supersetovi, gigantske serije i vježbanje do otkaza.

Davanje vremena zaostajućim grupama mišića

Za sve u pogledu fitnessa treba vremena, a posebno za popravljanje slabih tačaka. S tom sviješću treba krenuti u cijeli proces izgradnje tijela, pa isto tako i ka manjim ali vrlo zahtjevnim ciljevima kao što je ovaj. Prve manje promjene s metrom bi mogle biti izmjerene tek nakon četiri ili nakon osam sedmica intenzivnog rada s novim pristupom, a za potpuni uspjeh potrebni su mjeseci i mjeseci neprestanog rada bez pomisli o odustajanju.

Odlučnost i dosljednost su ti koji prave razliku, bez obzira o kako lošoj genetskoj predispoziciji neke grupe mišića se radilo!

(body.ba)