Dr. sc. Jasmin Zahirović o treningu: Koje su najčešće greške, koliko treba da traje trening?

Danas, novo vrijeme favorizira um, tako da se čovjek više umara psihički, nego fizički.

Psihički umor na radnom mjestu subjektivno fizički umara čovjeka, tako da nakon radnog vremena on provodi najčešće odmor pasivno (uz televiziju, kompjuter, novine, knjigu, često u fotelji ili u krevetu). Zbog svega toga, bilo koja tjelesna aktivnost, nije pomodarstvo, već prijeka potreba.

U ovosedmičnoj emisiji „Rezonanca zdravlja“ gost je bio dr. sc. Jasmin Zahirović, profesor tjelesnog odgoja i sporta i fitnes trener u teretani Body Control Tuzla, a tema je bila uticaj sporta na zdravlje čovjeka.

Na pitanje koje su najčešće greške u treniranju, dr.sc. Jasmin Zahirović odgovara: “Najčešća greška rekreativca jeste – postizanje željenog cilja sutra već. Nemaju ispravnog plana i programa, nasumično se rade vježbe, ne posvećuje se dovoljno pažnje izbalansiranoj prehrani.”

“Dužina treninga zavisi od sposobnosti klijenta koji se uključuje u aktivnost. Zato postoji ta dijagnostika i na osnovu toga mi možemo procijeniti koliko klijent može da izdrži nekim intenzitetom. Ako je to sat vremena, onda u sat vremena treba prilagodba na one aktivnosti koje se dešavaju u tih sat vremena, da osoba ne osjeti nemoć i da ne odustaje od vježbanja. Ljude treba ohrabriti da što duže ostanu u nekoj aktivnosti.” kaže Zahirović.

Pogledajte šta dr. sc. Zahirović kaže o prehrani prije treninga, uticaju treninga na zdravlje, kao i treninzima “običnih ljudi” i treninzima sportista: