Mnogi će se prepoznati: 5 načina na koje gubite dragocjeno vrijeme u teretani

Istina je da postoji mnogo ugodnijih i zanimljivijih načina provođenja vremena i trošenja novca od boravka u teretani, plaćanja članarina, goriva i svega što prati proces.

Međutim, taj boravak među tegovima ima svoju svrhu i zato je važno izvući maksimum iz njega i poštovati svaki minut proveden u teretani.

Nažalost postoji cijeli niz stvari koje oduzimaju vrijeme koje bi moglo biti utrošeno pametnije i koje pritom degradiraju treninge. U nastavku ćemo se osvrnuti na pet najčešćih.

Zagrijavanje na kardio spravama

Kardio vježbe za zagrijavanje su gubljenje vremena. Umjesto toga, izvođenje laganih verzija niskog intenziteta istih vježbi koje se izvode u sali s tegovima, idealni je način zagrijavanja tijela.

Više je razloga koji idu u prilog tome, a vjerovatno i najjasniji je taj što niko, čak i nakon odrađenog zagrijavanja na spravi i dalje ne smije krenuti odmah žestoko sa dizanjima. Razlog je vrlo jasan – zglobovi koji će biti dio pokreta nisu dovoljno podmazana niti vlakna ciljanih mišića nisu sama za sebe dostigla radnu temperaturu. To znači da je i nakon kratkog kardija i dalje neophodno izvođenje 2-3 lagane serije prije prelaska na pravi posao…

Izvođenje samo jedne vježbe

Odabir i izvođenje jedne teške vježbe i rezervisanje cijelih pola sata za izvođenje iste, jedan je od načina rasipanja vremena u teretani koje bi moglo biti iskorišteno na mnogo efikasniji način. Uključivanje u rad suprotnih mišića (agonisti-antagonisti) ili mišića potpuno drugog dijela tijela (gornji-donji dio) u vidu supersetova, fantastičan je način boljeg korištenja vremena, ali istovremeno i podizanja efikasnosti treninga na viši nivo.

Dopuštanje da odmori između serija postaju hlađenja

Upravo ovdje leži najveći uzrok maratonski dugih treninga. Sa sredstvima odvlačenja pažnje poput pametnih telefona i TV-a, jednominutna pauza se vrlo često pretvara u petominutnu, a prije i nego što se shvati koliko je vremena prošlo, jedna vježba oduzme i punih pola sata vremena.

Istinski ozbiljni vježbači vrijeme pauze između serija koriste za istezanje mišića koje vježbaju, rad na mobilnosti ili jednostavni dolazak do daha, prije nego što nastave raditi narednu seriju.

Sjedenje između serija

Sve dok se postavljaju jasni ciljevi rušenja sopstvenih granica, što i jeste uslov napretka, vrijeme pauze između serija treba shvatati kao nešto dragocjeno što ne treba tek tako presjediti. Bilo da se izvodi duboko dijafragmatsko disanje, istežu mišići ili pripremaju oni koji će biti naredni vježbani, sve to može unaprijediti trening i učiniti ga efikasnijim.

Izvođenje previše varijacija iste vježbe

Ako se izvodi određena vježba poput slijeganja ramenima sa šipkom, pa se pređe na slijeganje sa bučicama, pa se i odradi treća verzija na smith mašini, to se ne može nazvati ničim drugim do gubljenjem vremena. Suština treninga bi trebala biti kristalno jasna već prije ulaska u salu. Jednostavno treba odabrati dvije vježbe za svaku grupu mišića, odraditi ih s punom posvećenosti i žestinom, a zatim nastaviti dalje.