Primjena i uloga eteričnih ulja

Na početku da razjasnimo nešto – eterična ulja i aromaterapija nisu lijekovi, niti su zamjena za tretmane koje daje ljekar. Koriste se za preventivu, relaksaciju, popravljanje raspoloženja, njegu kože, otklanjanje problema i kao dopunska terapija liječenju koje je prepisao ljekar.

U nekim stanjima je potrebno konsultovati i ljekara oko dozvole za korištenje ulja (posebno trudnice). Aromaterapija se nalazi među metodama koje priznaje i naš pravilnik o “Tradicionalnoj medicini”, gde spada u “metode rehabilitacije”.

Danas ćemo više pričati o aromaterapiji iz nekog najlaganijeg ugla – njega, raspoloženje, manje nalagodnosti i uživanje. Za ozbiljnija stanja, ako vam je aromaterapija privlačna, ipak se konsultujte sa stručnim aromaterapeutom. Navešću radi ilustracije samo neka ulja koja su najčešće korišćena:

Ako ste već identifikovali određene probleme, ali se dvoumite oko pravog ulja imate laku metodu koja će vam pomoći da odaberete ono u kome ćete vjerovatno najviše uživati:

Počnite sa analizom svojih omiljenih parfema i njihovog sastava. Pogledajte šta oni sadrže, posebno u bazi – otkrićete note koje “jurite” a onda pogledajte šta ta ulja koja stalno tražite simbolizuju i koja im je namena. Industrijski mirisi iz parfema su sintetički i ne koriste se u aromaterapiji, ali mogu da vam budu putokaz ka izboru pravog eteričnog ulja za vas. Možda se neka od omiljenih parfemskih nota poklapa sa problemom koji imate.
Razmislite i o svojim omiljenim kuhinjskim začinima. Da li postoji nešto što volite i stalno koristite? Da li je taj začin i u vašim omiljenim parfemima? Da li postoje i esencijalna ulja od njega i čemu ona služe?

Pronađite aromaterapeutske recepte koji deluju na problem koji vi imate, pa selekciju ulja radite prema postojećim receptima.