Čučanj vs leg press: Koja od ovih vježbi ima veći uticaj na razvoj mišića nogu?

Postoji li razlika između čučnja i leg pressa u kontekstu aktivacije mišića? Koja od ovih dviju vježbi ima veći uticaj na razvoj mišića nogu?

Odgovor je da vam razvoj donjeg dijela tijela trebaju obje vježbe! Iako obje vježbe aktiviraju gotovo sve velike mišićne skupine, aktiviraju ih na drugačiji način pa je razlika i u razvoju mišića nogu.

ČUČANJ JE TEMELJNA VJEŽBA

Čučanj aktivira sve velike mišiće nogu koji rade u isto vrijeme, više nego u bilo kojoj drugoj vježbi. Kvadriceps, gluteus maximus i stražnja loža preuzimaju glavni dio posla, dok zdjelica i ostali mišići preuzimaju ulogu stabilizatora i njihovih asistenata. Iz tog razloga, mnogi stručnjaci kažu da su čučnjevi vježba za cijelo tijelo, bez obzira što donji dio tijela radi glavninu pokreta.

Stabilizacijski mišići su mali i često neprimjećeni, ali njihova uloga je veoma važna. Potpomažu cijelo tijelo i štite nas od neželjenih i neprirodnih pokreta. Prilikom izvođenja čučnja, trbušni mišići i spinalni erektori trebaju se kontrahirati izometrički kako bi zadržali prsa u uspravnom stanju. U isto vrijeme, mišići zdjelice aktiviraju se kako bi potpomogli kvadricepsu, gluteusu i stražnjoj loži te osigurali da željeni pokreti budu realizirani.

Raspon gibanja je puno veći kod čučnja nego kod leg pressa što stvara puno veću mišićnu aktivaciju i to je jedan od glavnih elemenata koji čine razliku između ove dvije vježbe.

LEG PRESS

Zbog spomenutog raspona gibanja koji je kod leg pressa kraći nego kod čučnja, uključenost stražnje lože i gluteusa je znatno manja, kao i uključenost abduktora bedara i stabilizacijskih mišića. Međutim, to ne znači da ovu vježbu trebate izbaciti iz svog programajer ona ima veliki utjecaj na razvoj kvadricepsa. Prilikom izvođenja leg pressa većinu opterećenja preuzimaju kvadricepsi, a ova vježba odlična je jer omogućuje potiske s većim kilažama.

Koliko god da je čučanj odlična vježba, ne može aktivirati kvadriceps u mjeri u kojoj to čini leg press koji je ujedno i sigurnija vježba za izvođenje, posebice kod početnika. Također, promjena položaja stopala omogućuje vam promjenu opterećenja. Kombinacijom ovih dviju vježbi stvarate sve preduvjete za neometani razvoj mišića nogu. (building-boddy.com)