Šta je išijas? Koja je uloga treninga u prevenciji nastanka bola u leđima?

Išijas je specifična jaka bol koja se najčešće manifestira u (lijevoj) nozi; započinje u predjelu lumbalnog i sakralnog dijela leđa te gluteusa i proteže se duž cijele noge.

Prate ju simptomi kao što su utrnulost, slabost i paralizirajuća intenzivna bol koja može ne postojati u mirovanju, nego vas ‘štrecnuti’ prilikom nekih pokreta (npr. podizanje iz ležećeg u sjedeći ili stojeći položaj), a može biti i konstantna, nesnosna bol koja će onemogućavati bilo kakve pokrete. Išijas nastaje prilikom pritiska na najduži živac perifernog živčanog susta – nervus ischiadicus.

UZROCI IŠIJASA

Najčešći uzroci su razni problemi s kralježnicom, od diskus hernije, suženja ili nepravilnih otvora kroz koje izlaze živci, raznih degenerativnih bolesti kralježnice, disfunkcija sakroilijakalnog zgloba te trudnoće.

Išijasu uglavnom prethode česta ukočenja u leđima, križobolja ili slični problemi.

Ovdje ćemo se najviše osvrtati na trudnoću koja može biti okidač za pojavu išijasa i sličnih problema s leđima, što zbog promjene u držanju tijela, što zbog širenja zdjelice i spuštanja bebe sve niže u porođajni kanal. Nije rijetkost da se prilikom tog okretanja i spuštanja bebe pojave razni neobični bolovi – zdjelične kosti se šire i pri tome može doći do pritiska na određene živce koji onda mogu prouzročiti razne vrste boli. Također, ukoliko uz sve to osoba radi posao u kojem mora puno sjediti, još su veće šanse za pojavu išijasa.

TRAJANJE

Išijas možemo podijeliti u tri skupine:

1. Akutni – traje od nekoliko dana do 6 sedmica

2. Subakutni – kada bol traje dulje od 6 sedmica (najviše 12 sedmica)

3. Hronični – dulje od 12 sedmica

LIJEČENJE I PREVENCIJA

Kao prevencija se preporučuje svakodnevno raditi vježbe za core, što bi značilo jačanje trbušnih i leđnih mišića odnosno duboke stabilizatore trupa i mišiće cijelog tog pojasa koji štiti i podržava našu kralježnicu.

Nadalje, ukoliko puno vremena provodite sjedeći, potrudite se da se svako toliko podignete i kratko prošećete ukoliko ste u mogućnosti i istegnete stisnute mišiće, tetive i ligamente. Sjedite ravno sa stopalima na podu, bez križanja nogu i savijanja tijela – budite uspravni i naslonjeni na čvrst leđni naslon.

Dovoljno se krećite, pazite na tjelesnu težinu i držanje, koristite uloške ako imate spuštena stopala, ograničite nošenje visokih potpetica i ne spavajte na premekanoj podlozi.

Kod liječenja akutnog išijasa preporučuje se mirovanje nekoliko dana u položaju koji vam ne izaziva bol, treba izbjegavati sjedenje te uzimati lijekove protiv bolova i upale (narkotici, kortikosteroidi…). Nakon smanjenja boli, dobro je primijeniti fizikalnu terapiju.

Kod hroničnog išijasa – ukoliko bol i drugi simptomi traju i nakon terapije i lijekova te nema pomaka na bolje, možda će biti potrebna kirurška pomoć. Stoga se svakako obratite liječniku ako bol traje dugo ili ne primjećujete nikakve promjene.

Vježbe koje vam mogu biti od velike pomoći su lagane vježbe istezanja i namještanja za koje mi se svakako možete obratiti. Većina tih vježbi radi se na leđima pa bi bilo poželjno staviti zarolani ručnik ispod potiljka. Leđa moraju biti zalijepljena za podlogu, posebice u lumbalnom dijelu. Ukoliko ste trudne, također možete izvoditi te vježbe samo se češće podižite ili okrećite na bok.

Dok još traje akutna faza boli, izbjegavajte podizanje bilo kakvog tereta s poda, no ukoliko ste u situaciji kada se morate po nešto sagnuti pripazite da težinu prenosite na savijene noge i ruke te da se radije spustite u duboki čučanj pa se podignete, nego da se ravnih nogu samo sagnete prema dole. Nemojte raditi nikakve nagle pokrete i trzaje. Budite savjesni i redovito provodite propisane vježbe, čak i kada osjetite poboljšanje te nastavite s tim i u budućnosti! (building-body.com)