Stvari koje najčešće sputavaju napredak dama

Kada je riječ o pripadnicama nježnijeg spola i fitnesu, teško se oteti dojmu da postoje dvije kategorije dama. U prvu spadaju one za kojima se bez daha okreću i muškarci, ali i začuđene žene koje bi željele izgledati tako, dok su u drugoj kategoriji one koje vječno žive sa stavom da se “ne žele previše nabildati”.

U svakom slučaju, greške koje koštaju pripadnice ljepšeg spola izostanka vidljivih rezultata uprkos svakodnevnom vježbanju, obično se ponavljaju, pa stoga možemo izdvojiti one tri najkritičnije koje bi trebalo prve eliminisati.

Previše kardija

Velika većina žena posvećuje preveliku pažnju kardio vježbama, baš kao da nikada nisu imale priliku da uvide razliku u izgledu tijela maratonaca i sprintera, kako muških tako i ženskih. Vježbanje s tegovima, i sve vrste vježbi visokog intenziteta, dokazano više sagorijevaju kalorija od beskonačnog mučenja na traci, biciklu ili steperu.

Ponavljanje istih vježbi

Druga stvar koju pripadnice nježnijeg spola dosta često prave u fitnes centrima je konstantno ponavljanje istih vježbi na svakom treningu. Svi imaju neke svoje omiljene sprave i vježbe, ali ako se na svakom treningu vježba ista grupa mišića, ona ne samo da neće napredovati, već će se zbog premorenosti aktivirati katabolički procesi i počet će padati i forma, ali i gubiti se mišić. Zbog toga, svaki trening bi trebao biti drugačiji, i svaka mišićna grupa bi trebala dobiti vrijeme zasluženog odmora.

Pokušavanje smanjenja obima određenog dijela tijela

Neke dame žele ravan stomak, neke bi željele istopiti “jastučiće” na bokovima, dok drugima osnovnu preokupaciju predstavljaju butine, zadnjica ili nadlaktice. U svakom slučaju, radi se o viškovima masnih naslaga na koje se ne može djelovati lokalno i ciljano, već je potrebno pokrenuti proces sagorijevanja masnoća u kompletnom organizmu.

Najefikasnije su složene vježbe poput čučnjeva, mrtvog dizanja, podizanja na vratilu, veslanja i slično, jer se tako troši i najviše kalorija pa čak i satima nakon treninga dok se mišićna vlakna regenerišu, a za sve to je potrebna energija čiji izvori su između ostalog upravo u masnoćama na svim tim neželjenim mjestima.