Top 5 najboljih kardio vježbi za bodybuildere

Kardio nije smrtni neprijatelj bodybuildera, a to oni najbolji među njima itekako dobro znaju i svoje kardio treninge ne propuštaju izvoditi dva ili tri puta sedmično.

Razlozi za to su brojni, a polaze od očuvanja zdravlja srca i kompletnog kardiovaskularnog sistema, pa sve do samog unapređenja dotoka kisika i hranjivih tvari u mišiće na čijem razvoju svaki bodybuilder toliko predano radi.

Kako momci s ogromnim mišićima nisu poput prosječnih ljudi i njihova tijela se drugačije ponašaju prilikom pokreta, mnogima od njih jednostavno ne odgovaraju najpoznatije kardio vježbe da bi ih redovno izvodili.

Na svu sreću, aerobne ili kardio vježbe nisu ograničene samo na dvije ili tri vrste, već se na desetine različitih vježbi mogu izvoditi u tom intenzitetu koji im upravo daje željeni karakter. S tim u vezi, navest ćemo pet definitivno najboljih kardio vježbi za bodybuildere.

Kettlebell swing (zamah)

Prema mišljenju većine fitness stručnjaka, kettlebell swing ili zamah, predstavlja jednu od najboljih kardio vježbi koje postoje. Ova vježba se može izvoditi na broj ponavljanja ili prema štoperici, a najbolja bi bila kombinacija tako da se 15 do 20 zamaha napravi svake minute, te da se te serije ponavljaju 20 ili 30 minuta.

Swing je vježba koja na vrlo jednostavan način istovremeno aktivira rad gluteusa, zadnjih loža, pa dalje i kvadricepsa, latova i trbušnjaka.

Kettlebell snatch (trzaj)

Odmah nakon swinga, kettlebell snatch ili trzaj, važi za jednu od definitivno najboljih kardio vježbi za koje nije potrebna ni sofisticirana oprema niti veliki prostor. Ova vježba koja na još intenzivniji način utiče na kardiovaskularni sistem, također se može izvoditi u trajanju od 20-ak minuta, tako da naizmjenično 15 sekundi trzaj pravi jedna ruka, 15 sekundi se odmara, a 15 sekundi postao obavlja druga ruka.

Sprint uzbrdo

Za kvalitet i uticaj sprinta kao vježbe na tijelo sportiste, dovoljno je samo pogledati kako izgledaju sprinteri i trebalo bi sve biti jasno. Iako se ne radi o tipičnoj aerobnoj vježbi zbog prevelikog intenziteta i eksplozivne potrošnje energije u kratkom vremenu, intervalno trčanje uzbrdo može odvesti do velikog napretka i u samoj kondiciji. Princip izvođenja vježbe bi bio da sprint traje 30 sekundi, a zatim da slijedi lagano džogiranje na početnu poziciju, poslije čega bi uslijedio novi sprint. 15 do 20 takvih naizmjeničnih intervala bi bilo dovoljno za zaključenje cijelog, ovog iznimno efikasnog treninga.

Biciklistički sprint

Filozofija izvođenja sprinta sa biciklom je ista kao i u slučaju trčanja i drugih oblika vježbi s naizmjeničnim intenzitetom. Osim što se radi o dosta efikasnijem načinu vježbanja, neuporedivo je zabavnije od klasičnog okretanja pedala na stacionarnom biciklu.

Puzanje

Definitivno ne baš najpopularnija vježba koja nikada neće imati “fancy” status niti će njeno izvođenje biti predmet objava na društvenim mrežama, ali stvarnost je takva da se radi o jednoj od najboljih kardio vježbi spremnoj da potroši veliki broj kalorija i istovremeno utiče na mobilnost tijela. Ovaj napredni oblik puzanja (ne na koljenima, već na nožnim prstima) može poslužiti i kao zagrijavanje ili da izvođenje ove vježbe bude jednostavno tempirano na kraju, tokom završnih 10 minuta treninga.

(body.ba)