3 najčešće greške kod treninga prsa

Većina vježbača misli da je trenirati prsa lako s obzirom da je anatomija mišića prsnog koša prilično jednostavna (u odnosu na druge mišićne skupine) i da za njihov rast jednostavno treba bez previše filozofije napraviti čim više potisaka i razvlačenja.

Međutim, to nije istina – prsni mišići ipak su malo složeniji od toga. Zaista nije lako razviti prsne mišiće, a u nastavku donosimo 3 greške koje su često glavni krivac slabo razvijenih prsa.

1. Zanemarivanje gornjeg dijela prsa

Ova greška vodi do lošeg ukupnog izgleda prsnih mišića. Razlog za to je preveliki naglasak na potiske s ravne klupe. Pobrinite se da broj serija i ponavljanja na kosim potiscima, ali i razvlačenjima bude barem jednak broju serija i ponavljanja za iste vježbe na ravnoj klupi. Također, neka vam potisak na kosoj klupi bude prvi u programu kod treninga prsa. Prilikom izvođenja vježbi s kablovima na cross mašini također je važno pobrinuti se da aktivirate gornji dio prsa. To ćete postići tako da kablove povlačite iz što niže pozicije kako bi vam pokret s rukama mogao ići što više prema gore.

2. Previše vježbanja na spravama

Vježbanje na spravama nije loše, međutim, probajte barem polovicu treninga za prsa odraditi s bučicama i šipkama. Također, poželjne su i vježbe s vlastitom težinom, poput dipseva. Jedan od najboljih bodybuildera na svijetu Arnold Schwarzenegger u svojim najboljim danima nije gotovo nikada trenirao prsa na spravama, a razvio je zaista impresivne mišiće.

3. Prevelike kilaže

Kao i kod treniranja drugih mišićnih skupina, treniranje prsa s opterećenjem koje vam ne dozvoljava maksimalnu kontrolu pokreta potpuno je pogrešno. Prilikom izvođenja primjerice bench pressa, nemojte se oslanjati na brzinu i moment kako biste lakše odradili ponavljanje. Također, kada podižete opterećenje koje ne možete u potpunosti kontrolirati, to znači da će vam se mišići prsa aktivirati tek u manjoj mjeri, a veći dio težine preuzet će ostali mišići, poput ramena i tricepsa. Prije samog pokreta potrebno se fokusirati na mišić koji radite kako biste muscle-mind vezom bolje pogodili željeni mišić. Kada radite potisak, on obično traje 1-2 sekunde, a kada radite negativni dio ponavljanja onda ga radite minimalno dvije sekunde. (body.ba)