Greške kojima sebi otežavamo podnošenje vrućine

Tokom vrućih ljetnih dana, potpuno prirodno je to da posežemo za što je moguće hladnijim pićima, kako bi hidratizirali organizam i što je moguće prije spustili tjelesnu temperaturu. Međutim, kada je riječ o rashlađivanju na taj način, stvari nisu toliko jednostavne kakvima se čine.

Rijetki shvataju da je pijenje jako hladnih pića po vrućini čak i štetno, ali ni istovremeno slijepo slijeđenje stava stručnjaka da su tokom vrelih ljetnih dana topli napici efikasniji, također ne mora biti “pun pogodak”.

(Pre)hladna pića s ledom usporavaju hidrataciju

Hidratacija kao krajnje neophodan faktor tokom ljetnih vrućina, najbrže se odvija unošenjem tečnosti sobne temperature u organizam. Previše rashlađena pića otežavaju apsopciju.

Otežavanje probavnih procesa i rizik od prehlade

Pijenjem hladnih pića odmah nakon obroka, direktno se djeluje na zgrušnjavanje masnoća, koje automatski postaju teže probavljive, što sve usporava proces razgradnje i izaziva stomačne probleme. Ledena pića nakon obroka proizvode i veliki rizik od dobijanja prehlade čak i tokom najvrućih dana u godini.

Topli čaj odlično hladi, ali ne u svakom okruženju

Kao najbolji način rashlađivanja, stručnjaci preporučuju pijenje toplog čaja i aktiviranje procesa znojenja, koji je ujedno i jedini pravi način rashlađivanja ljudskog organizma. Ljudi sa istoka to od pamtivijeka koriste obučeni u odjeću koja nije uska i koja ne upija znoj, ali ono što je važno naglasiti je to da sve to ima efekta kada je nizak procenat vlage u zraku. Samo tada topli čaj zaista hladi tijelo. (Body.ba)