Kako odrediti trajanje pauze između serija i vježbi prema svom cilju?

Doziranje opterećenja, broj ponavljanja, broj serija, tempo izvedbe, vrijeme odmora… U početku strukturiranog i jasno definiranog treninga koji je usmjeren na postizanje cilja najteži dio je pravilno odrediti i uklopiti sve varijable.

Cilj ovog teksta je pružiti osnovne informacije kako biste mogli što jednostavnije odrediti optimalno vrijeme odmora između serija i vježbi.

Da bismo bili potpuno jasni, pauza u treningu se odnosi na vrijeme koje je tijelu potrebno da obnovi energetske zalihe između serija i vježbi. Pauza se ne odnosi na vrijeme koje provedete tipkajući na mobitel i u komunikaciji s ostalim vježbačima.

Pravilnim određivanjem pauze osiguravamo maksimalne efekte treninga i smanjujemo rizik za nastanak ozljede ili pretreniranost.

Kada ste odabrali vježbe koje će se izvoditi na treningu i posložili ih prema odgovarajućem rasporedu, odredili opterećenje, broj ponavljanja i broj serija, sljedeći korak bio bi odgovor na pitanja:

Koliko je potrebno odmarati između vježbi?
Vrijeme pauze između vježbi određuje se na isti način kao i kod pauze između serija. Ako je pauza između serije bila 3 minute, isto toliko bit će potrebno da odmorite i između vježbi.

Kod pauza između vježbi ipak ne morate biti tako precizni. Neke vježbe znaju biti jako zahtjevne i ako osjetite potrebu da produžite odmor slobodno to i napravite. 2 minute dodatnog odmora neće previše poremetiti vaš plan ako vam je odmor zaista potreban.

U svakom slučaju nemojte odmarati više od 5 minuta.

-Minimalne pauze: 0 – minimum
-Prikladno za: Mišićnu izdržljivost, metabolički trening/kružni trening, redukciju potkožno masnog tkiva
-Vrijeme pauze: 60 – 90 sekundi
-Prikladno za: Izgradnju mišićne mase, tonizaciju mišića
-Vrijeme pauze: 3 – 5 minuta
-Prikladno za: trening snage
-Vrijeme pauze: 1:1 / 1:2
-Prikladno za: mišićnu izdržljivost, definiciju.