Kineziterapija – hit u svijetu

Novi hit u svijetu je posebna i priznata grana fizikalne terapije koju koriste brojne zvijezde, sportaši i poslovni ljudi, a sve nakon što su se ozlijedili sjedeći cijeli dan na poslu, prenaporno trenirajući ili pak zapuštajući svoju muskulaturu. Novi hit se naziva kineziterapija.

O tome što je ta disciplina, govori kineziterapeutkinja Ivana Bilan.

Kineziterapija je grana fizikalne terapije i jedan od najvažnijih aspekata medicinske rehabilitacije. Ona koristi posebno uvjetovane i programirane pokrete u liječenju i rehabilitaciji pojedinih bolesti, ozljeda i deformiteta. Cilj kineziterapije je koristiti sve potencijale tretiranih pacijenata, kako bi se postigao optimalan oporavak oštećene funkcije kretanja. Zakonitosti kineziterapije nalazimo u kineziologiji i biomehanici, znanostima koje proučavaju i analiziraju pokret i gibanje. Kineziterapija uključuje aktivne i pasivne vježbe.

Aktivne vježbe su podijeljene na: aktivne vježbe uz asistenciju kineziterapeuta ili bez nje, te aktivne vježbe sa ili bez otpora. Kineziterapiju je moguće primijeniti u gotovo svim medicinskim granama, u brojnim patološkim stanjima, te kao metodu prevencije.

Rehabilitacija

Kineziterapija je usmjerena na poboljšanje: gibljivosti, mišićne snage, izdržljivosti, brzine i koordinacije pokreta, posture ili položaja tijela, funkcije drugih organskih sustava (kardiovaskularnog, respiratornog…) – kaže nam Ivana Bilan, navodeći da se kineziterapijski postupci mogu koristiti kod raznih bolnih sindroma, nakon moždanog udara, u nekim bolestima dišnog sustava, te u reumatskim bolestima.

Kineziterapeut kreira proces vježbanja u odnosu na ortopedske, neurološke, psihijatrijske, pedijatrijske i kardiovaskulare postavke.

Kineziterapija određuje odgovarajuće evaluacijske alate i intervencije potrebne da se utvrdi, u suradnji s klijentom, cilj specifičnog plana treninga. U svrhu adekvatnog tretmana kineziterapeut će osobi ocijeniti mobilnost, snagu i izdržljivost, educirati pacijenta o tome kako tijelo funkcionira i što uzrokuje trenutne probleme,porazgovarati s pacijentom o ciljevima liječenja, razviti odgovarajući, ciljani plan liječenja, voditi pacijenta ispravno kroz sve vježbe, pratiti napredak…

Osim odabira prave vježbe, uspješan ishod ovisi o tome koliko dobro terapeut i pacijent surađuju. Za izgradnju odnosa i motiviranje pacijenta za pravilno izvođenje vježbi te redovito vježbanje ključna je uloga kineziterapeuta. Oni mogu raditi u svakoj zdravstvenoj ustanovi, uključujući bolnice, rehabilitacijske centre, sportske objekte, fitnes centre, ordinacije. Potražnja za kineziterapeutima nastavit će rasti u idućih deset godina, jer uz pomoć vježbi pacijenti brže vraćaju neovisnost, oporavljaju se od ozljede i nakon operacije. Sve ovo može i smanjiti ukupne troškove zdravstvene zaštite – zaključuje Ivana Bilan.

Kineziterapijski tretman obuhvaća:

– vježbe istezanja
– vježbe ravnoteže
– vježbe opsega pokreta
– vježbe povećanja mišićne mase
– vježbe s djecom s cerebralnim smetnjama pokreta
– vježbe s djecom s autizmom
– vježbe s bolesnicima oboljelim od multiple skleroze
– Parkinsonove bolesti
– predoperativne vježbe
– postoperativne vježbe
– vježbe disanja
– vježbe za poboljšanje cirkulacije
– vježbe za posturalne nepravilnosti (skolioza, kifoza, lordoza,…)
– vježbe za trudnice i nakon poroda (adrenalin.hr)