Nije svejedno koliko spavate preko dana

Kako bi napunili baterije, dovoljno je da odspavate 10 do 20 minuta i možete nastaviti kao novi da se borite sa obavezama, osjećajući se odmorno i svježe. S druge strane, popodnevno spavanje u trajanju od 30 minuta može da ima sasvim suprotne efekte, jer ćete se u narednih pola sata osjećati malo dezorijentisano. Ali ipak, ovakav osjećaj je kratkotrajan. 

Za poboljšanje kognitivne memorije, odnosno pamćenja, sat vremena spavanje popodne je idealno rješenje. Nakon što odspavate punih 60 minuta, puno ćete lakše pamtiti činjenice, lica i mjesta. Ipak, i to ima svoju drugu stranu, jer poslije toga, neko ćete se vrijeme osjećati kao da ste u bunilu.

90 minuta popodnevnog sna je u suštini cijeli ciklus spavanja i to je savršeno trajanje ukoliko želite da probudite kreativnost, emocionalnu i proceduralnu memoriju. To znači, da ćete na primjer, lakše naučiti da vozite biciklo.

Eksperti preporučuju da popodne ne spavate u ležećem položaju, već blago naslonjeni, kako ne bi zaspali dubokim snom. Ukoliko sanjate tokom popodnevnog drijemanja, to može značiti da ste se dovoljno naspavali.

Nauka je bezbroj puta do sada dokazala da popodnevno drijemanje ima dosta pozitivnih efekata na zdravlje i zbog toga eksperti savjetuju da se ne osjećate krivim jer ste odspavali malo preko dana, pored svih obaveza koje imate. Umjesto toga, spavajte popdne i uživajte u poboljšanoj produktivnosti i energiji koju ćete imati kad se razbudite. (body.ba)