Srce plivača i srce trkača: Čije je zdravije?

Redovno vježbanje mijenja izgled i način funkcionisanja ljudskog tijela, a istraživanja su pokazala da različiti sportovi utiču drugačije i na samo srce.

S tim u vezi, interesantno pitanje koje se postavlja je to da li srca elitnih trkača i elitnih plivača izgledaju i funkcionišu drugačije?

Novo istraživanje provedeno na Guelph univerzitetu u Kanadi, a čiji su rezultati objavljeni u listu “Frontiers in Physiology” mapiralo je strukturu vrhunskih sportista ove dvije discipline. Objašnjavajući zašto su za potrebe istraživanja iskorišteni sportisti elitnog ranga, istraživači su istakli to da je za njih potpuno sigurno da trče i plivaju konstantno godinama unazad, te mogu pružiti uvid u efektivnost direktno jednog sporta, bez uticaja nekih drugih.

Od sportista ispitanika je zatraženo da nakon 12 sati odmora posjete laboratoriju opremljenu instrumentima za analize srca pod opterećenjem dok se izvode vježbe, te im je pored ehokardiograma koji otkriva strukturu i funkcionalnost srca, provjeren puls i krvni pritisak.

Ono što je utvrđeno je to da svi ti sportisti imaju znatno veća i sposobnija srca od prosječnih ljudi, a koja im omogućavaju da brže i ujedno veće količine kisika dostavljaju mišićima i ostalim tkivima duž tijela. Međutim, postoji interesantna razlika između srca trkača i plivača u tome što kod trkača lijeva komora biva ranije ispunjena krvlju, te se ranije i prazni prilikom otkucaja nego što je slučaj kod plivača.

Ipak vodeća autorica istraživanja prof. dr. Katherine Currie ističe da to ne znači obavezno da su srca trkača funkcionalno bolja od srca plivača, iz razloga što prilikom aktivnosti tijelo plivača je u nagetom položaju i ne mora se toliko boriti sa gravitacijom, pa se može reći da se srca prilagođavaju samo onoliko koliko treba za postizanje optimalne funkcionalnosti.

Za potrebe pomenutog istraživanja, stručnjaci su koristili podatke 16 nacionalnih timova trkača, među kojima je bilo sprintera i trkača na duge staze, te još 16 plivača takmičara.