6 najvažnijih faktora za dobar trening!

Doći u teretanu nije teško, kao ni ići redom i izvodi vježbu za vježbom. Ono što je teško, a što odlučuje o pitanju koliko će biti uspješan i općenito efikasan trening, jesu pitanja temeljne fizičke i psihičke pripreme, kao i koliko će istinski s punom koncentracijom biti iskorišten svaki minut proveden među spravama i tegovima.

Izdvojili smo šest najvažnijih faktora koji direktno utiču na ishod i na efikasnost treninga. Navest ćemo ih i objasniti redom.

1. Dovoljna naspavanost

Da bi tijelo bilo sposobno dati svoj maksimum na svakoj vježbi, od ključne važnosti je dovoljna odmornost i svježina organizma. Oni koji su trening jedne mišićne grupe izvodili odlično naspavani, pa idući put sve iste vježbe prolazili sa ranije drastično manjim brojem naspavanih sati, itekako su osjetili koliko su tegovi odjednom “postali teži”.

2. Zadovoljavajuća hidriranost

Čak i mala dehidriranost organizma vodi do drastičnog pada performansi tijela. Štaviše, teško je ijednim drugim elementom toliko dramatično uticati na snagu koliko je moguće s vodom. Smatra se da blagi procenat od oko 2 posto smanjenja vode u organizmu, može umanjiti raspoloživu snagu mišića do čak 20 posto. Stoga, na trening treba već svaki vježbač doći kvalitetno hidratiziranog organizma, te tekućinu dosipati i tokom samog treninga.

3. Kvalitetna nahranjenost

Hrana je gorivo za aktivnost ljudskog tijela, pa se postavlja pitanje koliko uopšte ima logike trenirati ako je prethodno preskočen obrok ili više njih. Prije svakog treninga na nekih sat vremena, bilo bi obavezno unijeti određenu količinu ugljikohidrata čije će kalorije poslužiti za spaljivanje tokom treninga. O važnosti proteina za mišiće i njihovom uticaju na napredak, dalje ne bi trebalo ni trošiti previše riječi.

4. Postojanje plana

Postojanje plana je jedan od ključnih elemenata dobrog treninga. Kada se uđe u salu sa tegovima i spravama, čovjek bi već trebao biti poput isprogramiranog robota koji tačno zna koju će vježbu izvoditi prvu, koju drugu i tako redom, bez razmišljanja i analiziranja. Postojanje tačnog plana i cilja svakog pojedinačno treninga, ujedno i skraćuje vrijeme provedeno u teretani i čini kompletan trening efikasnijim.

5. Eliminacija stvari koje odvlače pažnju

Stvari poput pametnog telefona, potpuni su višak u trening sali. Tu se dolazi sa svrhom, pa poslu treba pristupiti ozbiljno i nakon tih odrađenih sat vremena, ponovo se može raditi bilo šta. Kombinacija treninga i mobilnog telefona, praktično vodi do gubljenja vremena i pritom još nepotrebnog zauzimanja sprava i smetanja ljudima koji su došli da pošteno ispune svoj dnevni trening plan. Isto se može reći i za preveliko pričanje i odvlačenje pažnje od treninga na ostale slične načine.

6. Vanjska motivacija

Mnogi ljudi imaju problem s manjkom motivacije koja im jednostavno fali da bi počeli da “grizu” na treningu i daju svoj maksimum na svakoj vježbi, u svakoj seriji. Zbog toga značajan dio njih koristi slušalice i muziku za poticaj sopstvenog uma. Drugi imaju pristup takav da duboko utonu u misli prije treninga, pronađu razloge zbog kojih vježbaju i žele da pomaknu sopstvene granice, te svoje razloge drže pred očima sve do kraja treninga dok ne ispune svoje ciljeve.