Ne radite ove stvari, uništiti će vam trening

Ogromna želja za formiranjem savršenog six-packa, povećanjem prsa, bicepsa, ramena i drugih željenih mišićnih grupa, nekada može proizvesti potpuni kontra-efekat, s obzirom na to da treba znati pogoditi pravi način, intenzitet i vrstu treninga, te također odbaciti neke navike koje uništavaju i ono malo vremena provedenog u teretani, piše body.ba.

Kako ne bi bili jedna od osoba čiji rezultati mukotrpnog rada izostaju zbog pretreniranosti i sličnih, jako čestih pojava, obratite pažnju na sljedećih pet stvari.

Previše vježbi

Potraga za savršenom formom ostavlja mnoge dečke izgubljene u moru vježbi s kojim mišić pogađaju iz svakog moguće ugla. Ipak, daleko veći napredak bi bio napravljen sa naglaskom na osnovne vježbe od pokušaja sa pet različitih vježbi za prsa. Općenito, složene vježbe imaju mnogo veći poticaj rasta mišića, pa bi najbolji savjet bio da se usredotočite na 4-5 vježbi čije ćete izvođenje uz manje varijacije dovesti do savršenstva.

Previše treninga

Posjeta teretani svaki dan je kratica do stanja pretreniranosti, odnosno do potpunog pada performansi. Tijelo treba dane odmora kako bi se oporavilo od konstantnih napora u teretani. Početnici će odlične rezultate vidjeti već sa tri treninga u teretani sedmično, s druge strane srednje napredni vježbači i profesionalci mogu se nositi sa četiri do pet dana treninga uz dobro osmišljen raspored, kako bi opet svaki mišić imao dovoljno vremena za oporavak i rast.

Previše kardio vježbi

Kako je epidemija pretilosti u punom jeku širom planete, sa svih strana nas “bombarduju” sa riječima hvale kardio vježbi. Međutim, ako je vaš cilj izgraditi mišićnu masu i povećati snagu, tada kardio nikako ne može činiti okosnicu treninga. U ovom slučaju, posjeta traci za trčanje, steperu ili biciklu bi trebala ličiti treninzima snage – sa kraćim intervalima visokog intenziteta fizičke aktivnosti, laganog trčanja i u konačnici hodanja. Intervali visokog intenziteta pomoći će povećanju lučenja hormona odgovornog za izgradnju mišića, te pogoditi mišićna vlakna koja je inače teško pogoditi sa ostalim bježbama.

Prejak intenzitet

Jako sličan problem prečestom treniranju. Prežestok intenzitet treninga također može uzrokovati smanjenje performansi na način da gurajući tijelo do krajnjih granica zanemarimo njegovu potrebu za oporavkom. Pravilan program bi trebao uključivati razdoblja treninga sa visokim, srednjim i laganim intenzitetom, raspoređenim po sedmicama, a sve zbog neophodnog oporavka i prave pripreme mišića za maksimalna opterećenja pri kojima bi performanse došle do izražaja. Osim toga, preporučuje se i promjena trening programa svakih osam sedmica.

Gubljenje vremena

Nedostatak vremena je osnovni razlog što većina ljudi ne ide u teretanu. Upravo zbog toga je nevjerovatno koliko momaka zbog mobilnih telefona i priče sa drugim vježbačima gubi dragocjeno vrijeme tokom treninga. Idealan trening bi trebao biti u trajanju od 45 minuta uključujući zagrijavanje i hlađenje. Da bi to bilo moguće izvesti, neophodno se usredotočiti, te paziti da po završetku serije sebi date oduška tačno 60 sekundi, te odmah nastavite dalje. Oni vježbači kojima su ciljevi masa i snaga, period pauze između serija bi trebali produžiti na dvije minute. Još jedan koristan savjet je da prije dolaska u teretanu isplanirate koje ćete sve vježbe raditi i na kojim spravama, kako ne bi bilo nepotrebnog kruženja po teretani i ponovo – gubljenja vremena.