Treningom protiv koronavirusa!

Zima je bila duga i vlažna, svi su bili prehlađeni, a sada smo spremni za epidemiju koronavirusa.

Čini se da hitno trebamo ojačati imunološki sistem, ali što još možemo učiniti osim jesti više mandarina i nadati se najboljem?

Da bismo bili imunološki spremni, moramo biti i tjelesno spremni. “Bijela krvna zrnca mogu biti prilično uspavana”, kaže Akbar. “Vježbanje ih mobilizira povećavajući protok krvi tako da ona mogu obavljati svoje nadzorne poslove i tražiti i uništavati neprijatelje u svim dijelovima tijela.”

Nacionalna zdravstvena služba kaže da odrasli trebaju biti tjelesno aktivni na neki način svakog dana i da najmanje 150 minuta sedmično imaju umjerene aerobne aktivnosti (planinarenje, vrtlarenje, biciklizam) ili 75 minuta energične aktivnosti (trčanje, brzo plivanje, aerobik).

Savjet starijim ljudima, koji su podložniji infekcijama, je da učine sve što mogu.

“Sve je bolje nego ništa”, kaže Akbar.

Vježbanje tokom života moglo bi značajno usporiti opadanje imunološkog sistema. Istraživanje Univerziteta u Birminghamu i King's koledžu u Londonu iz 2018. godine otkrilo je da 125 biciklista amatera koji su nepušači, u dobi od 55 do 79 godina još uvijek imaju imunološki sistem mladih.

Dakle, sva istraživanja idu u prilog ka tome sa vježbanje pozitivno utiče na naš imunitet, a samim tim i u borbi protiv koronavirusa, ali i drugih virusa.

Pored vježbanja trebate voditi računa i o sljedećem:

Bez stresa, bez alkohola, više sna i vitamina

Jedna od mnogih dobrih nuspojava vježbanja je ta što smanjuje stres, koji je sljedeći na listi prioriteta za jačanje imuniteta. Hormoni stresa, poput kortizola, mogu ugroziti imunološku funkciju, a čest primjer za to je ponovno razbolijevanje od malih boginja, kaže Akbar. Ako ste ga imali, virus nikada ne nestane u potpunosti. “Tokom razdoblja stresa, može se ponovo aktivirati i dobivate osip.”

Zaboravite opijanje tokom krize koronavirusa, jer pretjerani unos alkohola iscrpljuje imunološke stanice.

“Neke studije sugeriraju da makrofazi prve odbrane nisu tako efikasni kod ljudi koji piju puno alkohola”, kaže Cruickshank. “Sumnja se da velika konzumacija alkohola može dovesti i do smanjenja limfocita. Dakle, ako virus uđe u vas, nećete biti tako dobri u borbi protiv njega.”

Cruickshank kaže da je vitamin D postao vruća tema u imunologiji. “Naši makrofagi koriste vitamin D, a tijekom zime ga imamo znatno manje.”

Međutim, uzimanje dodatnog C vitamina vjerovatno je gubljenje vremena za ljude koji se dobro hrane, iako je vitamin C presudan za imunološku funkciju (i druge stvari, poput koštane strukture).

“Svi vitamini su važni, ali vitamin C se razlaže u vodi, a tijelo ga ne skladišti”, objašnjava Cruickshank. Najbolji način za održavanje potrebne razine C vitamina je jesti voće i povrće u svim obrocima tokom dana.

Vježbanje i dobra prehrana pomoći će vam da bolje spavate, što je bonus, jer je umorno tijelo podložnije bolestima. Jedno istraživanje prošle godine otkrilo je da nedostatak sna slabi jedan tip limfocita zvani T stanice i pokazalo važnost našeg prirodnog bioritma u cjelini.