Pravila dizanja tegova koja ipak nisu toliko važna

Kada je riječ o povećanju snage i izgradnji mišića, važnost posvećenosti i obraćanja pažnje na detalje je nesporna. Međutim, neki ljudi idu predaleko u slijeđenju pravila, pa je bitno podsjetiti da nijedno pravilo vezano za trening osim dosljednosti ne treba držati bez i najmanjeg popuštanja ikada, jer ljudski organizam nije mašina i povremeno iskakanje iz rutine može rezultirati čak i boljim napretkom.

Korištenje uvijek perfektne forme dizanja

Perfektna forma dizanja tegova je mit, jednostavno jer svako ljudsko tijelo nije potpuno identično građeno, te sa svojom unikatnošću, i idealna forma dizanja se u manjim stvarima razlikuje od osobe do osobe. Stručnjaci garantuju da u nekim prilikama pravila prilikom izvođenja čučnjeva i mrtvog dizanja mogu voditi do napretka, a držanje stalno “perfektne forme” kod nekih čak i izazvati povreme. Na primjer, sama dužina nogu nije ista kod svih ljudi, pa nije isto ni spuštanje niti mogućnosti prilikom držanja “perfektnog” razmaka nogu.

Jednostavno, ukoliko se vježbač osjeća mnogo komfornije ukoliko stane šire, i smatra da tada može bolje i jače izvoditi čučnjeve, nema potrebe i dalje se držati teorije bez popuštanja i vraćati se na čuvenu perfektnu formu.

Važnost specifične opreme s kojom se izvode vježbe

Ukoliko prema programu treba raditi triceps ekstenziju sajlama, a sajla je recimo puknuta i ne postoji mogućnost da se tog dana izvodi ta vježba, nema veze, jednostavno se tada potraži zamjenska vježba. Bilo da se vježba sa šipkom i tegovima, bučicom ili kettlebellom, važno je aktivirati ciljani mišić, a s vremena na vrijeme je čak dobro zamijeniti standardnu opremu s kojom se radi vježba i šokirati mišić.

Držanje uvijek tačno određenog broja ponavljanja

Situacija u kojoj je prema planu potrebno postaviti 80 KG tegova ali su sve ploče zauzete i raspolaže se samo sa 70 KG, ne treba značiti da trening automatski treba i mora biti narušen, već se jednostavno doda nekoliko ponavljanja više i postigne se ponovo sjajan efekat. Čak nije važan ni tačan broj dodatnih ponavljanja, jer sve dok se približava potpunom otkazu, podražaj sa brojem ponavljanja od 11 ili 13 uopšte nije važan. Važan je efekat.

Nikada se ne smije propustiti trening

Trenirajući četiri dana sedmično, vježbač na kraju mjeseca ima iza sebe 17 odrađenih treninga. Na godišnjem nivou to znači više od 200 treninga, što je zaista impozantan broj. Da li jedna sedmica odmora unutar tih 200 dana predstavlja katastrofu? Naravno da ne, čak je i preporučljivo s vremena na vrijeme odmoriti par dana kako bi se mišići regenerisali i energija napunila.