Brza hrana na mozak djeluje poput droge

Svima je itekako poznato da je brza hrana nezdrava, da je jedan od glavnih razloga rasprostranjenosti problema sa prekomjernom težinom, te da u dobroj mjeri predstavlja krivca za čestu pojavu određenih bolesti.

I pored svega toga, brza hrana se prodaje bolje nego ikada, pa se s pravom stručnjaci pitaju šta je to u mozgu ljudi što ih vuče ka takvoj vrsti hrane.

Vrlo jasan i precizan odgovor na to pitanje dali su naučnici sa njemačkih i američkih univerziteta “Max Planck” i “Yale”, koji su zajedno proveli određena istraživanja o efektima brze hrane na ljudski um i razlozima za to.

Suština se krije u tome da ljudski mozak brzu hranu shvata poput nagrade, te da se upravo zbog takve hrane u rukama počinje oslobađati dopamin, a čiji efekat nije ništa drugo do poticanje osjećaja zadovoljstva. Poznato je da i same droge pokreču lučenje dopamina i serotonina, pa ljude čine drastično bolje raspoloženima nakon konzumiranja, što kasnije vodi do kompleksnijih problema.

Poređenje s brzom hranom i tu ima smisla, jer i brza hrana nakon češćeg konzumiranja vodi do problema druge prirode, povećanog nivoa masnih naslaga u krvi, povećanog nivoa lošeg holesterola u krvi, triglicerida i sl., a sve to pored prekomjerne debljine vodi i do oboljenja kardiovaskularnog sistema, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema.

“Vjerovatno pod utjecajem majčinog mlijeka snažno reagiramo na hranu bogatu ugljikohidratima i mastima i smatramo je posebno zadovoljavajućom zbog toga što je ključna za preživljavanje”, riječi su jednog od istraživača Marc Tittgemeyera.